- Advertisement -

افتتاح ایستگاه خاوران راه‌آهن تبریز – میانه در روز عید غدیر

به گزارش عصر آزادی آنلاین، وزیر راه و شهرسازی گفت: ایستگاه خاوران راه‌آهن تبریز – میانه عید غدیر افتتاح می‌شود.

محمد اسلامی بیان کرد: با همت همه دست اندرکاران و پیگیری های مسوولان استان اعم از استاندار و نمایندگان استان تمامی پروژه طبق زمان بندی که در نظر گرفته شده بود پیش رفته است.
وی افزود: البته گرفتاری های اخیر که برای کارخانجات بزرگ سیمان و فولاد پیش آمد در اجرای پروژه تاخیر ایجاد کرد که اجتناب ناپذیر بود.
وی اضافه کرد: کاری که امروز در راه آهن بستان آباد – تبریز اجرا می شود به لحاظ حجم عملیاتی، یک رکود است.
اسلامی گفت: راه آهن تبریز- میانه از وعده های رئیس جمهوری به مردم آذربایجان بود که امیدواریم با تحقق این وعده گام بزرگ دیگری برای رفاه مردم این خطه برداشته شود.
وی یادآوری کرد: با استفاده از ظرفیت جدید ایجاد شده مسافت تبریز- تهران پنج و نیم ساعت کاهش می یابد.
وی در این رابطه گفت: خط ترانزیت ایران به اروپا و بحث جابجایی بار در این مسیر، مزیت های جدیدی برای کشور به وجود می آورد که تکمیل و ادامه این طرح نیز در دستور کار است.
وی توضیح داد: با توجه به اینکه تبریز، قطب لجستیکی و صنعتی کشور است از این رو زیرساخت های ریلی این شهر گسترش خواهد یافت.

عملیات اجرایی ایستگاه راه‌آهن خاوران به عنوان حلقه اتصال راه آهن میانه به تبریز دی ماه ۹۸ با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی آغاز شد.

راه‌آهن میانه – بستان‌آباد – تبریز ۲۰۳ کیلومتر طول دارد و از ایستگاه موجود میانه آغاز می‌شود و با گذر از مسیری نسبتا کوهستانی از شهرهای ترکمن‌چای، بستان‌آباد و باسمنج عبور کرده و به ایستگاه خاوران می رسد و در نهایت به ایستگاه راه‌آهن موجود تبریز متصل خواهد شد.

میان‌بری که در پروژه راه‌آهن تبریز-میانه ایجاد شده، نزدیک به ۱۳۰ کیلومتر از مسیر تبریز- تهران کمتر کرده و زمان سفر از تبریز به تهران را نیز حدود ۴ تا ۵ ساعت کاهش می‌دهد.

با بهره برداری از پروژه راه آهن میانه – بستان‌آباد – تبریز، ترانزیت ریلی ایران برای نخستین‌ بار به اروپا متصل می شود و اتصال آن به راه‌آهن نخجوان، ایروان، تفلیس از طریق جلفا و دیگر مرزهای آبی و خاکی به افزایش مبادلات بین‌المللی و صادرات کالا به جمهوری‌های آذربایجان، ارمنستان و ترکیه می انجامد.

تا کنون یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای این طرح هزینه شده است .

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.