- Advertisement -

افراد بالای ۶۰ سال دز یادآور واکسن کرونا را دریافت کنند

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ با تاکید بر اینکه افراد بالای ۶۰ سال دز یادآور واکسن کرونا را نیز دریافت کنند، گفت: حداقل فاصله زمانی تزریق دز سوم با دز دوم، ۲۸ روز و حداکثر آن ۶ ماه است.

به گزارش عصر آزادی آنلاین، حمیدرضا جماعتی روز سه شنبه در جلسه کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس استراتژی های کشورها این زمان می تواند متغیر باشد اما معمولا این دز واکسن کرونا را باید بعد از ۲۸ روز از دز دوم، دریافت کنند.

وی تاکید کرد: توصیه سازمان جهانی بهداشت این است که افراد بالای ۶۰ سال با توجه به اینکه سیستم ایمنی ضعیفی دارند، حتما دز اضافی واکسن کرونا را بزنند. این افراد علاوه بر واکسیناسیون معمول، باید دز اضافه واکسن کرونا را هم دریافت کنند.

جماعتی اضافه کرد: به افرادی که نقص سیستم ایمنی دارند، دچار بیماری هایی هستند که سیستم ایمنی آنها را ضعیف کرده است یا داروهایی استفاده می کنند که سبب نقص و اختلال در سیستم ایمنی می شود، توصیه می شود دز اضافه را بزنند.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ ادامه داد: در صورتی که آنتی بادی های ضد کرونا در بدن فرد کاهش پیدا کند، سبب کاهش سیستم ایمنی می شود که به این افراد توصیه می شود دز یادآور را بزنند.

وی بیان کرد: بر اساس مطالعات انجام شده متوسط زمان تزریق دز یادآور ۶ ماه بعد از تزریق دوم درنظرگرفته می شود. معمولا بعد از این مدت آنتی بادی بدن کاهش پیدا می کند و توصیه می شود این افراد دز یادآور را دریافت کنند.

جماعتی ادامه داد: افرادی که در معرض ابتلا به کووید ۱۹ هستند، این کار باید انجام دهند و در کشور ما هم این کار با تزریق واکسن به کادر پزشکی آغاز شده است. این افراد که در تماس مستقیم با بیماری کرونا هستند و به آنها توصیه می شود دز یادآوری بزنند و بعد از آن در مورد افراد دیگری که واکسینه شده اند (۲ دز را دریافت کرده اند)، تصمیم گیری می شود.

وی در پاسخ به این سوال که نوع واکسن برای دزهای اضافی یا یادآور مشخص شده است؟ گفت: نوع واکسن در این مرحله متناسب با نوع واکسنی است که زده شده است اما می توان واکسن در دسترس را به واجدین شرایط تزریق کرد.

دبیر کمیته علمی کشوری کووید ۱۹ افزود: توصیه سازمان جهانی بهداشت این است که همان واکسنی را که زدند در دزهای یادآور و اضافی هم از همان واکسن استفاده شود، مگر در موارد خاص از جمله وجود عوارض ناشی از واکسنی که در دزهای اول و دوم دریافت شده است که در این صورت باید از دیگر واکسن ها استفاده کرد.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.