- Advertisement -

مشکل کم‌آبی توجه همه مسئولان را می‌طلبد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز با بیان اینکه تنش آبی یک ابر چالش است، گفت: از تمامی مسئولان کشوری و استانی می‌خواهیم به موضوع کم‌آبی در استان و مخصوصاً خشک شدن دریاچه ارومیه توجه ویژه‌ای داشته باشند.

به گزارش عصر آزادی آنلاین، حجت الاسلام و المسلمین سید محمدعلی آل هاشم، در خطبه های نماز جمعه این هفته تبریز اظهار کرد: مواجهه و مقابله با این چالش، نگاه، عزم و تصمیم ملی می طلبد و راه حل اصلی این مشکل زمانبر، چند جانبه و پیچیده است و نباید از دولت انتظار داشت این مشکل را در یکی دو روز حل کند.

وی با بیان اینکه با نگاه تک بعدی نمی توان این مشکل را حل کرد، ادامه داد: این چالش به جنبه های مختلفی مانند تغییرات اقلیمی جهانی و گرم شدن هوا به دلایل گونان، پدیده ای جهانی بوده و مختص جمهوری اسلامی نیست و به دوره های خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی بستگی دارد.

امام جمعه تبریز با بیان اینکه با توجه به شرایط اقلیمی ایران و موقعیت جغرافیایی کشور به علت دوری از دریاهای بزرگ، این چالش مشکل ایرانیان در طول تاریخی بوده و همچنان پابرجاست، گفت: فقط کمبود آب در این چالش مطرح نبوده بلکه کمبود و ضعف مدیریت آب و استفاده از آبیاری سنتی و عدم استفاده بهینه از منابع آبی در وضعیت کنونی موثر است.

حجت الاسلام آل هاشم، با اشاره به اینکه فقدان آینده نگری و مدیریت صحیح منابع آبی نیز در ایجاد این چالش موثر بوده است، ادامه داد: مردم آذربایجان شرقی از دولت می خواهند به مساله کم آبی در این استان و مشکلات دریاچه ارومیه توجه ویژه ای داشته باشد و دست اندرکاران در این زمینه تلاش دوچندانی انجام دهند.

وی با اشاره به فرارسیدن ۱۰ آذر سالروز شهادت شهید مدرس و نامگذاری این روز به نام مجلس، گفت: وظیفه اصلی مجلس قانون گذاری و نظارت بر کار قوه مجریه است و مجلسیان همانند مدرس باید با شناخت صحیح از دشمن، مصالح و منافع کشور را در اولویت خود قرار داده و در هیچ زمانی حاضر به معامله مصالح و منافع کشور با دشمنان نشوند.

وی با اشاره به فرمایش امام راحل مبنی بر اینکه «مجلس در راس امور است» اظهار کرد: در مجلس قوانین تصویب و در آن برای کشور ریل گذاری می شود و با وجود اینکه نقش مستقیمی در امور اجرایی کشور ندارد ولی تمامی دستگاه های اجرایی بر اساس قوانین مصوب مجلس کار می کنند.

حجت الاسلام آل هاشم، با بیان اینکه نظارت بر اجرای قوانین و کار دستگاه های اجرایی از حدود اختیارات مجلس شورای اسلامی است، گفت: اقتدار مجلس به دست خود مجلسیان بوده و باید آنان ساده زیست و در تراز انقلاب اسلامی ایران باشند.

خطیب نماز جمعه تبریز با اشاره به ویژگی ها و شاخصه های شهید مدرس، ادامه داد: از اصلی ترین شاخصه های شهید مدرس جایگاه، اهمیت و نقشی است که به مردم می داد.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با اشاره به پنجم آذر و سالروز تشکیل بسیج به دستور امام راحل (ره)، گفت: بسیج از بی نظیرترین تشکل های مردمی بوده و فرمول بسیج در کشورهای مردمی مطرح است و این تشکل مردمی بزرگترین نهاد امیدبخش برای آزادیخواهان دنیا است. نام بسیج یادآور خاطره بزرگترین مردانی است که در تاریخ انقلاب اسلامی از جان و مال خود گذشتند و هفته بسیج فرصت مناسبی برای بازخوانی ایثار و فداکاری بسیجیان در دوران دفاع مقدس و بعد از جنگ تحمیلی است.

وی با بیان اینکه تکریم بسیج در واقع احترام به مردانگی و مروت است، اظهار داشت: بسیجی دارای شاخصه های مختلفی مانند عمل صالح، پرهیزکاری، اهل ایثار، استقامت، نیایش و خودسازی، اعتقاد راسخ به نظام اسلامی، حریت و شهادت طلبی، برخورداری از علم و آگاهی و آمادگی لازم برای رزم است.

امام جمعه تبریز گفت: بسیج متعلق به مردم بوده و همانطور که بسیجیان در دوران دفاع مقدس جانفشانی کردند در دوران کنونی و هجمه های فرهنگی دشمنان نیز نقش آفرینی می کنند و بسیج همچنان استوار ایستاده است.

وی ادامه داد: بسیج یک فرهنگ و تفکر بوده و بسیجیان باید در گام دوم انقلاب نیز نقش خود را ایفا کنند.

حجت الاسلام آل هاشم، همچنین با اشاره به هفتم آذر سالروز تشکیل نیروی دریایی، خاطرنشان کرد: این نیرو در سایه هدایت های رهبر معظم انقلاب اسلامی و فرماندهی کل قوا نه تنها یک نیروی نظامی بلکه یک نیروی بین المللی است. این نیرو در عرصه بین المللی همانند وزارت امور خارجه در بعد نظامی نقش آفرینی می کند و در حوزه اقتصادی نیز به کمک کشور شتافته است.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.