- Advertisement -

اظهارات مهم ایمونولوژیست موسسه رازی درباره واریانت جدید کرونا اُمیکرون/ سیستم ایمنی هوشیارتر شده است

مدیر تحقیقات و توسعه و طراح واکسن رازی کووپارس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به مطالبی درباره واریانت جدید کووید 19 (اومیکرون) گفت: سیستم ایمنی بدن افراد نسبت به اوایل وقوع کرونا هوشیارتر شده است.

به گزارش عصر آزادی آنلاین، دکتر سید رضا بنی هاشمی با بیان این که هميشه در طول تاريخ جنگ مابين سيستم ايمني و ويروس ها اتفاق افتاده كه اين مهم در راستاي تكامل هر دو بوده است، اظهار کرد: نعمت داشتن اين سيستم تكامل يافته ايمنی و ساير تكامل ها در سيستم های ديگر مديون همين كارزارها بوده است.

وی با اشاره به وقوع پاندمی کرونا در دو سال اخیر، به مواردی درباره تغییر وضعیت سیستم ایمنی بدن در مقابل این ویرس و واریانت جدید کووید 19 (اومیکرون) اشاره کرد و گفت: سيستم ايمنی اکنون شما، همان سيستم ايمنی دو سال پيش از شيوع كوويد ١٩ نيست و همچنان كه می دانيد با آموزش هایی كه در اثر بيماری طبيعی آموخته و اطلاعاتی كه از طریق واكسن توسط واكسيناسيون به سيستم ايمنی فرد انتقال داده شده اين سيستم هوشیارتر، قوی تر و مجهز تر شده است و مانند اوايل شيوع بيماری دست بسته و ضعيف نخواهد بود.

وی افزود: موتاسيون های صورت گرفته در واريانت اميكرون در جايگاه های RBD و NTD و همچنين NSP 6 و N و S1/S2 furine cleavage site همه در راستای افزايش سرايت و بيماری زايی ويروس است چرا كه ويروس برای فرار از سيستم ايمنی و تغيير الگوی پاسخ های ايمنی ميزبان كه هم اكنون با ورژن بالاتر و هدف مند تری ظاهر شده است،چاره ای نداشته است.

طراح واکسن رازی کووپارس ادامه داد: اين تغيير تاكتيك از طرف ويروس كه در مواقعی به ضرر خود ويروس خواهد بود، برای اتصال بيشتر به رسپتور ACE2 بوده و قسمت حساس ويروس RBD را بيشتر برای سيستم ايمنی نمايان كرده و قدرت و شدت اتصال را بالا برده است.

دکتر بنی هاشمی با بیان این که افزايش بيان RBD شايد به علت تغييرات گليكوزياسيون سطح ويروس بعد از اين جهش باشد، یادآور شد: پیش تر، گليكوزيزاسيون قسمت RBD را استتار كرده بود و اين اتفاق مانع مهار كامل ويروس می شد.

مدیر تحقیقات و توسعه موسسه رازی، تصریح کرد:در نظر داشته باشيد برای شيوع و غالب شدن اين ويروس به عنوان واريانت غالب، اميكرون به غير از سيستم ايمني ميزبان باید با رقيب خود یعنی واريانت های دلتا و دلتا پلاس بجنگد و اين به سادگی رقابت واريانت دلتا با واريانت آلفا و بتا نخواهد بود و بعيد به نظر می رسد به راحتی بر روی واريانت دلتا سوار شده و واريانت غالب شود.

وی، موتاسيون های زياد ويروس را عاملی در تحت تاثیر قرار دادن واكسن ها از ديدگاه ايمنی همورال و همچنين آنتی بادی های مونوكلنال (جهت درمان) دانست و اضافه کرد: لذا واكسن هایی كه هر دو ايمنی همورال و سلولار را فعال می كنند در اين خصوص موفق تر عمل خواهند كرد.

دکتر بنی هاشمی تصریح کرد: واقعيت اين است اگر اين ويروس به جای ويروس اوليه ووهان بود با سيستم ايمنی دو سال پيش هم اكنون ميزان مرگ و مير ١٠ برابر امروز بود.
وی افزود: امروز اين نگرانی جايگاهی ندارد و خدا را شكر با واكسيناسيون و ايمنی طبيعی اين مشكل حل شده است.

مدیر تحقیقات و توسعه موسسه رازی در ادامه، به ذکر نكاتی مهم در خصوص واكسن و واكسيناسيون اشاره کرد و با تاکید بر تکمیل واکسیسنایون عموم افراد واجد شرایط هر چه سریع تر، گفت: لازم است از واكسن های موثرتر برای اين مهم استفاده شود. (به علت موتاسيون در قسمت خود RBD واكسن هایی كه فقط بر پايه RBD ساخته شده اند، يا واكسن هايی كه با غير فعال كردن ويروس ساختار RBD و پروتئین سطحی به هم می خورد در اين كارزار ضعيف عمل خواهند كرد.)

دکتر بنی هاشمی تزریق دوز یادآور را بسیار مهم خواند و تاکید کرد: افرادی که واکسن هایی در پلتفرم سینوفارم دریافت کرده اند، دوز يادآور را پس از سه تا چهار ماه از دریافت دوز دوم، حتما دریافت کنند.

طراح واکسن رازی کووپارس، با اشاره به این که شايد اين آخرين واريانت نبوده و سال های آتی به دوزهای یادآور جدید نیاز باشد، همچنین با توجه به این که سيستم ايمنی نباید با پروتئين های غيرمهم به غير از پروتئين های ايمونودوميننت آن هم در صورت لزوم درگير شود، تصریح کرد: بنابراین برای دوز يادآور از واكسن های غير فعال ويروسی يا وكتور بيس نباید استفاده کرد.

وی، کنترل و قرنطینه مرزهای ورودی كشور بدون هيچ استثنایی را ضروی دانست و تاکید کرد: افرادی که از كشورهای مشكوك به واریانت های جدید وارد ایران می شوند، تا دو هفته در مكان های ايزوله نگه داری شوند.

ایمونولوژیست موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، با تاکید بر تشویق مردم به رعایت فاصله اجتماعی، پوشیدن ماسك و اقدام منطقی در مورد واكسيناسيون افراد زیر ١٢ سال، یادآور شد: در صورت رعایت اين موارد و پروتکل ها مشكلی نخواهیم داشت.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.