m

- Advertisement -

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرد؛ حمایت تمام عیار دانشگاه از تولید دانش بنیان حوزه سلامت

عصرآزادی/ سرویس شهرستانها: معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز، اقدامات و دستاوردهای این معاونت و برنامه های آتی حوزه پژوهش و تحقیقات این دانشگاه را تشریح کرد.

پرویز شهابی با اشاره به جایگاه پژوهشی این دانشگاه در منطقه و جهان گفت: برپایه گزارش های جدید منتشر شده در نظام رتبه بندی لایدن برای سال 2022 رتبه دانشگاه علوم پزشکی تبریز در تمامی حوزه های موضوعی (All Science) از رتبه 577 به رتبه 540 در بین دانشگاههای بین المللی در سطح جهانی و در حوزه موضوعی علوم پزشکی  (Biomedical and Health Sciences) از رتبه284  به رتبه  258 ارتقا یافته است.

وی افزود: لایدن یکی از نظام های معتبر ارزیابی دانشگاهی است که هر ساله دانشگاه‌های برتر دنیا را بر اساس شاخص های معتبر علم سنجی مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد لذا دانشگاه های دنیا در قالب ۴ معیار کلی مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی در لایدن مورد رتبه بندی قرار می گیرند.

شهابی اعلام کرد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز در نظام رتبه بندی سایمگو از رتبه جهانی 617 در سال 2021 به 536 در سال2022 ارتقا یافته است، نظام رتبه‌بندی سایمگو براساس تعداد مقالات علمی موسسات آموزش عالی کشورهای مختلف موجود در بانک اطلاعاتی اسکوپوس، آن‌ها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کند. این رتبه‌بندی یکی از جدیدترین و جامع‌ترین نظام‌های رتبه‌بندی پژوهشی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهش محور در جهان است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز اضافه کرد: براساس جدیدترین رتبه بندی وبومتریکس (جولای 2022)، جایگاه دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در رتبه بندی بین المللی وبومتریکس، با 2 پله صعود نسبت به ارزیابی قبلی ، رتبه3 را در بین دانشگاه های علوم پزشکی کسب کرد.

وی ادامه داد: دانشگاه علوم پزشکی تبریز از سال 2012 میلادی در رتبه 5 قرار داشت که پس از سالها تلاش دانشگاه با ارتقا دو پله از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به رتبه 3 کشوری رسید.

شهابی خاطرنشان کرد: طبق این رتبه بندی، دانشگاه علوم پزشکی تبریز، در بین کل دانشگاه های کشور با صعود 3 پله ای به رتبه 7 و در بین دانشگاه های دنیا با ارتقاء 88 پله ای به رتبه 864 دست یافت.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز تشریح کرد: این نظام رتبه بندی که ارزیابی خـود را در زمينـه وضـعيت وب سـايت‌هـا از سال  2004آغاز کرده اسـت؛ هـر ۶ مـاه يكبـار بـيش از 27,000 دانشـگاه و مركـز آموزشـي و پژوهشي سراسر جهان را بر مبناي وبسـايت آنهـا مـورد بررسـي قـرار مـي دهـد.

وی با اشاره به مقیاس های قابل ارزیابی در این رتبه بندی گفت: معیارهای مورد ارزیابی در این رتبه بندی شامل قابلیت مشاهده توسط دیگران، اندازه صفحات وب، تعداد ارجاعات از نویسندگان برتر، تعداد مقالات پر استناد – جزو 10 درصد برتر – است.

شهابی یادآور شد: کسب رتبه در رتبه بندی های بین المللی  لایدن، سایماگو و وبومتریکس از لحاظ علمی و تخصصی موجب ارتقا دانشگاه ها خواهد شد. از جمله اینکه یکی از ملاک های پذیرش دانشجوی بین المللی داشتن رتبه زیر 1000 در این قبیل رتبه بندی های بین المللی است و دانشجویان خارجی دانشگاههایی را برای ادامه تحصیلات انتخاب می کنند که رتبه زیر هزار داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد:  رتبه بندی های بین المللی بدون شک مهم است ولی رسالت اصلی دانشگاهها  خدمت به مردم است ، باید کار پژوهشی منتج به یک محصول یا خدمت برای مردم شود. از این لحاظ دانشگاهها باید از دانشگاه نسل اول به سمت  دانشگاه نسل پنجم حرکت کنند.

?️مسائل زیست محیطی در محور فعالیت های دانشگاهای نسل پنجم

شهابی در تشریح تفاوت های بین دانشگاه ها از نسل اول تا نسل پنجم گفت: دانشگاه های نسل اول، آموزش محور بودند، دانشگاه های نسل دوم در کنار آموزش توجه به کار پژوهشی نیز داشتند،  دانشگاه های نسل سوم برای رفع فاصله موجود بین دانشگاه و صنعت وارد حوزه فناوری و اقدامات فناورانه شدند، دانشگاه های نسل چهارم جامعه محور خواهند شد و توان خود را صرف گذر از ثبت های اختراع و اکتشاف، جامعه محور خواهند کردند و در نهایت دانشگاه های نسل پنجم در کنار توسعه آموزش و پژوهش و اقدامات فناورانه و جامعه محور، مسائل و مشکلات زیست محیطی را به جد در کانون توجه قرار خواهند داد.

وی ادامه داد: نگرش غالب در دانشگاه نسل پنجم این است که با روند موجود در آینده مشکلات آب و هوایی و زیست محیطی پیش خواهد آمد و دانشگاهیان، محققان و پژوهشگران ناگزیر به حل این مشکلات خواهند بود. لذا در 20 سال آینده به جای توسعه دانشگاه های سنتی موجود  به سمت تشکیل انستیتوهای تخصصی پیش خواهیم رفت. نمونه این نوع نگرش و روند  را در مرکز تحقیقات ترافیک می توان مشاهده کرد.

شهابی افزود: از هم اکنون باید برنامه ریزی و ریل گذاری شایسته ای صورت گیرد تا با تامین زیرساخت های لازم به سمت دانشگاههای نسل چهارم و پنجم پیش برویم.

وی با تاکید بر لزوم همکاری و توجه تمام واحدها به مسئله تحقیقات و پژوهش گفت: تمام فعالیت های پژوهشی در نظام سلامت با خدمات ارائه شده در بهداشت، درمان و آموزش گره خورده است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز، خاطرنشان کرد: ضروری است به منظور تعامل با معاونت های مختلف اعلام نیاز و طرح مشکل صورت گیرد تا برحسب نیاز طرح تحقیقاتی تدوین و راه کار علمی در راستای حل آن ارائه و نهایتا توسط معاونت ها اجرایی شود.

وی ادامه داد: لازمه این فرایند، هزینه کرد توسط حوزه های بهداشت، درمان و آموزش و غیره برای امور پژوهشی و تحقیقاتی است.

?️طرح پژوهشی باید مشکلی از جامعه و سازمان را حل کند

شهابی با تاکید بر نگاه مسئله محور در تدوین طرح های پژوهشی یادآور شد: هر طرح پژوهشی باید مشکلی از جامعه و سازمان را حل کند.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری سال جاری را به عنوان سال تولید اشتغالزایی و دانش بنیان  معرفی فرمودند که این نشان از ضرورت پیشرفتهای فناورانه در کشور است.

شهابی تاکید کرد: آینده کشور در دست شرکت های دانش بنیان بوده و تکنولوژی حرف اول را می زند. باید با تمام توان از شرکتهای دانش بنیان حمایت کرد تا به مرحله تولید  رسیده و بازار مصرف فعال داخلی داشته و حتی صادرکننده باشند.

وی از فعالیت 75 شرکت دانش بنیان و فناور در دانشگاه علوم پزشکی تبریز خبر داد و اظهار کرد:  در حال حاضر75 شرکت دانش بنیان و فناور در دانشگاه علوم پزشکی تبریز فعال هستند .

?️تسریع فرآیند طرح های پژوهشی

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به هدف گذاری های صورت گرفته این معاونت در طی ماه های گذشته گفت: در ابتدای کار با بررسی های که انجام شد مشخص گردید روندهایی در مراحل ثبت و اجرای کار پژوهشی وجود دارد که موجب اطاله تحقیقات و فرسوده شدن پژوهشگران می شود لذا در این مدت تلاش کردیم که این رویه ها را اصلاح و روال  کارها را تسریع کنیم ازجمله در قضیه پژوهان  قدم های موثری برداشته شده است به طوری که پژوهشگران به راحتی پروپوزال شان را ثبت می کنند و اکثر کارهای اجرایی و اداری این امر را کارشناسان حوزه پژوهشی انجام می دهند و کار پژوهشگران و محققین بطور چشمگیری تسریع شده است.

وی از پیشرفت پروژه های پارک سلامت و پژوهشگاه ربع رشیدی خبر داد و گفت: پیش از این، این پروژه به کندی در حال اجرا بود ولی در حال حاضر پیشرفت قابل توجهی را در این پروژه های مهم و تاثیر گذار شاهد هستیم. پروژه توانیر با ده هزار متر مربع در حال آماده سازی است که فاز اول آن در بهمن ماه افتتاح خواهد شد و فاز دوم آن که 77 هزار مترمکعب در سایت  دانشگاه در ساری زمین جانمایی شده دکتر شهابی در خصوص پارک سلامت که از زیرساختهای فیزیکی برای شرکتهای دانش بنیان است افزود: برای پارک سلامت 15 میلیارد تومان برآورد شده بود که حدود سه میلیارد تومان در این خصوص هزینه شده و با مساعدت های رییس دانشگاه و وزارت بهداشت، تحقق و جذب این بودجه و تکمیل این پارک در حال جریان است.

شهابی ادامه داد: پروژه درحال انجام پژوهشگاه جامع ربع رشیدی یک پروژه ملی بوده و دارای دو برج تحقیقاتی، یک سالن کنفرانس هزار نفری و بخش پیش بیمارستانی برای درمان با سلولهای بنیادی خواهد بود.  این پروژه از لحاظ اسکلت پیشرفت خوبی داشته و 8 طبقه آن به لحاظ اسکلت کاری تکمیل شده و طبقه 9 در حال تکمیل شدن است که امید می رود تا آخر آبان سال 1401 اسکلت این طبقه نیز تکمیل و با حمایت های مالی و ابلاغ اعتبار های مصوب که از ملزومات پیشرفت کار است، تا یک سال آینده  این طرح تکمیل شود.

 

?️عدم تخصیص اعتبارات مصوب سفر ریاست جمهوری در پروژه پژوهشگاه ربع رشیدی

 

شهابی در خصوص دستاوردها و برکات سفر رییس جمهور به آذربایجان شرقی به تصویب هزار میلیارد ریال اعتبار و نیز درنظرگرفتن ۵۰۰ میلیارد ریال برای پارک علم و فناوری از طرف استانداری خبر داد و گفت: ابلاغ این اعتبارها در جریان بوده، ولی فعلا واریزی از این محل به دانشگاه صورت نگرفته است.

وی همچنین درباره ی شرکت های دانش بنیان پیش بینی شده برای استقرار در فاز اول این پارک اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 150  شرکت در این پارک پیش بینی شده است که البته می توان تعداد را افزایش داد.

شهابی گفت: در بحث تولیدات دانش بنیان و فناورانه در حوزه سلامت، آنچه مهم است، کیفیت و قدرت رقابت در این تولیدات است.

?️لزوم تمرکز بر صادرات محصولات دانش بنیان

شهابی خاطر نشان کرد: از جمله مولفه های دیگر در این حوزه تمرکز دانشگاه روی صادرات محصول تولیدی است. تولیداتی همچون کالبدنما و بایوپرینتر سه بعدی از مصادیق این نوع تولیدات است که قبلا به برخی کشورها از جمله پاکستان صادر شده و 10 قرارداد صادرات به کشورهای همسایه هم در حال نهایی شدن است. کالبد نما خواهان زیادی از کشورهای همسایه دارد. دانشگاه های کشورهای همسایه از جمله دانشگاه های ترکیه ، آذربایجان،  پاکستان، افغانستان و غیره بازار هدف آماده برای صادرات است.

وی ادامه داد: اقدام مهم بعدی که در این مدت انجام یافته است راه اندازی زیرساختهای کار آزمایی در آزمایشگاه حیوانی است که در این خصوص حیوان خانه ی جنب دانشکده تغذیه که راکد مانده بود تجهیز و نوسازی شد و در حال راه اندازی است.

شهابی گفت: قبلا فقط حیوانات آزمایشگاهی از سایر شهرها خریداری می شد ولی با تجهیز این محل نگهداری و پرورش، علاوه بر اینکه از خلوص ژنتیکی حیوانات اطمینان حاصل می شود، صرفه جویی اقتصادی اتفاق خواهد افتاد.

وی در خصوص درآمدهای داخلی و خارجی دانشگاه گفت: در سال قبل حدود 9 میلیارد تومان تراز ارتباط با صنعت داشتیم که ده درصد آن به دانشگاه تعلق می گیرد. با برآوردهای صورت گرفته، امیدواریم در سال جاری  این رقم به 10 برابر افزایش یابد البته در برنامه استراتژیک مبلغ مورد انتظار برای تحقق پایین است؛ ولی در عمل نه تنها این رقم پیش بینی شده در برنامه استراتژیک محقق خواهد شد بلکه رشد چندین برابر خواهیم داشت بطور مثال در خصوص ماده اولیه مزالازین، هزینه واردات حدود این ماده برای کشور دو و نیم میلیون دلار است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی تبریز ادامه داد: اگر دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کند که قادر به تولید و تامین  این ماده اولیه دارویی است، واردات آن  مشروط بر اینکه سالانه 20تن  توسط دانشگاه تامین و به کشور عرضه شود قطع خواهد شد. از این جهت، دانشگاه با دو شرکت بزرگ دارویی در حال عقد قراردادی است که حجم موثر از این مواد  را تولید کند.

وی خاطر نشان کرد: یکی از مشکلات ما خروج نخبگان از کشور است، در وهله اول باید کاری کرد که جوانان  احساس خود باروری داشته باشند، باید در کنارشان بود تا با افتخار به  هویت ملی خویش، با غرور باور کنند که  کشور برای آنها است  و همه بایستی دست بدست هم داده و اقتدار کشورمان را حفظ کنیم و ارتقاء ببخشیم.

شهابی در پایان گفت: زیرساخت پژوهشی صرفا فیزیکی یا مالی نیست و نیروی انسانی در راس این فرایند توسعه ای قرار دارد، از این رو یکی از مهمترین محورهای ما در معاونت توجه به نیروی انسانی و تقویت و حمایت است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.