اکبر فتحی خبر داد؛ یارانه کشت محصولات راهبردی مطابق با الگوی کشت تعلق خواهد گرفت

عصر آزادی آنلاین/ سرویس شهرستانها: رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در خصوص خرید تراکتور گفت: دستورالعملی تهیه شده و در سه بخش مواردی که برای مشمول شدن تخصیص تراکتور به یک فرد نیاز است توضیح داده شده که این شامل کشاورزان دارای میزان معینی از اراضی دیم و یا آبی، تراکتورداران حرفه ای و شرکتهای مکانیزاسیون می شود که برای همه این گروهها نیز شاخص هایی وجود دارد.
اکبر فتحی افزود: در کشاورزی قراردادی باید به سمت محصولاتی مانند کُلزا و محصولات باغی خصوصاً میوه های صادراتی برویم که تضمین خرید در آن وجود ندارد و کشاورز این نگرانی را دارد که اگر این محصول را کشت کنم در فروش آن با مشکل مواجه خواهم شد و اقدامات اساسی و عملی در این زمینه انجام دهیم.
وی لازمه استقبال از کشاورزی قراردادی توسط کشاورز را داشتن مزیت برای وی دانست و ادامه داد: اگر ما با استفاده از کشاورزی قراردادی بین کشاورزان و بازرگانان، صادرکنندگان و صاحبان صنایع ارتباط ایجاد کنیم، کشاورز محصول خود را مطابق با استانداردهای روز دنیا تولید خواهد کرد و در زمینه ایجاد ارزش افزوده و صادرات می توانیم اتفاقات بسیار مثبتی را رقم بزنیم.
فتحی معاونت تولیدات گیاهی و معاونت بازرگانی و صنایع کشاورزی را مکلف کرد اقدامات لازم در خصوص نهایی شدن کشت قراردادی در خصوص باغات میوه، سبزی، صیفی و گلخانه های کوچک مقیاس را با اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تبریز نهایی کنند.
وی از تحت پوشش بیمه قرارگرفتن زغال اخته توسط صندوق بیمه محصولات کشاورزی کشاورزی خبر داد و افزود: اقدامات لازم برای تحت پوشش قرارگفتن زعفران نیز انجام خواهد شد تا این محصول نیز تحت پوشش این صندوق قرار گیرد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی با اشاره به ضرورت گسترش گلخانه ها با توجه به قرارگرفتن در حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: در سال آتی یارانه کود به کشاورزانی تعلق می گیرد که مطابق الگوی کشت اقدام به کشت محصول کنند و با توجه به وضعیت استان محصولات با نیاز آبی بیشتر در این دسته قرار نمی گیرند و کشت محصولاتی مانند گندم، کلزا، جو و دانه های روغنی در مرکز توجه قرار دارد.
فتحی ادامه داد: در حوزه باغات، میزان درآمد متفاوت با زراعت است و یارانه کود در سبد هزینه های باغدار تاثیر آنچنان ندارد بنابراین یارانه کشت محصولات راهبردی مطابق با الگوی کشت تعلق خواهد گرفت.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان بیان کرد: بهتر است که امسال این برآورد خسارت به صورت تلفیقی از برآورد کارشناسی جهاد کشاورزی، نظر کارشناس صندوق بیمه و برآورد ماهواره ای انجام شود تا دقیقترین برآورد صورت گیرد و از ایجاد مشکل در این زمینه پیشگیری شود.
وی با قدردانی از سایر بخش های سازمان در خصوص همکاری با معاونت بازرگانی و صنایع کشاورزی در انجام بازرسی و نظارت بر بازار، از ادارات تابعه سازمان خواست در انجام این وظیفه همکاری لازم را با این معاونت داشته باشند گفت: در هفته آتی طرح دولت در خصوص آرد و نان اجرایی خواهد شد و تصویب این طرح مشکلات حوزه آرد و نان را به طور کامل رفع خواهد کرد.
فتحی آبیاری تحت فشار را یکی از اولویت های سازمان جهادکشاورزی دانست و ادامه داد: باید از ظرفیت بسیج سازندگی در خصوص آبیاری تحت فشار و بازسازی قنوات، کانال و غیره استفاده شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی به لزوم تعیین تکلیف و اجرایی نمودن کلیه پروژه های در دست اجرای سیستم های نوین اشاره و تاکید کرد: باید این پروژه ها به سرانجام برسد مشکلات و موانع اتمام پروژه شناسایی شده و براساس آن اگر کوتاهی از طرف پیمانکار وجود داشته است، باید به مراجع پاسخگو شود و اگر نیاز به جذب همکاری از دیگر ارگانها وجود دارد اقدامات لازم در این خصوص انجام شود.
وی با انتقاد از فرسایشی شدن ساخت شهرک دامپروری تبریز گفت: در این طرح از زمانبندی تعیین شده فاصله زیادی داریم و بنا بر قول مساعدی که جناب آقای فتاح رئیس محترم بنیاد مستضعفان دادند از این نهاد انتظار داریم همکاری بیشتری در این خصوص داشته باشد.
فتحی در خصوص خرید تراکتور گفت: دستورالعملی تهیه شده است و در سه بخش مواردی که برای مشمول شدن تخصیص تراکتور به یک فرد نیاز است توضیح داده شده است که این شامل کشاورزان دارای میزان معینی از اراضی دیم و یا آبی، تراکتورداران حرفه ای و شرکت های مکانیزاسیون می شود که برای همه این گروهها نیز شاخص هایی وجود دارد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی حفظ کاربری اراضی را وظیفه ای سنگین و خطیر دانست و افزود: مردم از ما انتظار دارند که در خصوص جلوگیری از تغییر کاربری با تمام توان وظیفه خود را انجام دهیم و در حوزه پیشگیری اقدامات جدی صورت دهیم که صرفاً محدود به ارسال اخطاریه نباشد و بتوانیم در مراحل اولیه جلوی تغییر کاربری را بگیریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.