توجه به بهداشت یک نوع سرمایه گذاری اجتماعی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در جمع خبرنگاران تاکید کرد؛

عصرآزادی/ شهرام صادق زاده: رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به اینکه یک مرد اهری ۸۹ ساله تنها مورد مرگ ناشی از کرونا در روزهای اخیر بود گفت: متاسفانه از آخرین زمان دریافت واکسن کرونا توسط او ۸.۵ ماه گذشته بود!

بهمن نقی پور در سومین نشست خبری خود با اصحاب رسانه با ارائه گزارش عملکرد سه ماهه واحدهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی تبریز افزود: با تلاش کادر درمان و بهداشت آذربایجان شرقی پیک قبلی کرونا با کمترین عارضه تمام شد اما اکنون با افزایش تعداد بیماران کرونایی رو به رو هستیم و امیدواریم مردم با دریافت واکسن یادآور و استفاده از ماسک در فضای بسته شرایط را بهبود بخشند.

وی با بیان اینکه نمونه‌ای از وبا، آبله میمونی و تب کنگو در سطح استان گزارش نشده است ادامه داد: نگرانی‌ کنونی ما در خصوص کروناست که سرایت بیشتری از اُمیکرون دارد و فعلاً تعداد ۹۷ بیمار کرونایی در بیمارستانها بستری هستند که ۲۴ نفر از آنها در بخش‌های ویژه تحت مراقبت می باشند.

?امکانات جدید برای بخش‌های درمانی توسط خیرین استان انجام می گیرد

نقی پور در خصوص وضعیت انتقال بیمارستان کودکان به مردانی آذر نیز گفت: بیمارستان کودکان فقط ۲۰۰ تخت داشت و کودکان در نوبت بستری قرار می‌گرفتند و تخت لازم برای پذیرش وجود نداشت اما بیمارستان مردانی آذر یک ظرفیت بسیار بالایی برای درمان کودکان در سطح کشور و حتی خاورمیانه محسوب شده و یک مرکز با امکانات بالا و ارزشمندی است که با کمک شهرداری و خیّر نیک اندیش حاج مردانی آذر ساخته شده است.

وی خاطرنشان کرد: این انتقال قرار بود تا به صورت فاز به فاز انجام بگیرد که فاز نخست آن نیز ۲۰۰ تخت خواب بود اما اکنون این ظرفیت ارتقا یافته و ۲۹۰ کودک در این بیمارستان بستری هستند.

نقی پور با اشاره به مشکلات انتقال این بیمارستان به خصوص راه دور و دسترسی سخت به این بیمارستان یادآور شد: اخیراً به همت شهرداری منطقه ۹ توانستیم مشکل راه دسترسی به بیمارستان را حل کنیم و موضوعات دیگری همچون تجهیزات بیمارستان و راه اندازی امکانات بود که تجهیز بیمارستان بر اساس برنامه پیش می‌رود و راه اندازی بخش‌های مختلف در فازهای مختلف انجام می‌گیرد.

وی با بیان اینکه اورژانس بیمارستان شهدا قبلاً توسط پزشکان عمومی اداره می‌شد افزود: اکنون متخصصان طب در این بخش فعال شده و میزان ارجاع به سایر بیمارستان‌ها کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به گزارشاتی در خصوص خرابی تجهیزات پزشکی در برخی بیمارستان‌ها تاکید کرد: یکسری تجهیزات پزشکی در زیر مجموعه دانشگاه استفاده می‌شود که به دلیل مشکلات مالی در دانشگاه‌، استاندارد آنها در طول زمان کاهش یافته و امکان جایگزینی سریع نیز وجود ندارد و این امر موجب چنین گزارشاتی شده است.

وی با بیان اینکه قیمت دستگاه‌های پزشکی رشد قابل توجهی یافته است خاطرنشان کرد: با کمک خیران عزیز تلاش می‌کنیم تا امکانات جدیدی برای بخش‌های بهداشتی و درمانی فراهم کنیم اما از طرفی با کمبود تخت در استان مواجه هستیم که تلاش ما برای فراهم سازی تخت‌های کافی نیز ادامه دارد.

?امسال شش پیوند کبد، دو پیوند قلب و ۱۳ پیوند کلیه انجام گرفته است

وی در ادامه با تاکید بر اینکه مدتی میانگین آمار پیوند عضو در آذربایجان شرقی نسبت به کشور کاهش یافته بود افزود: بر اساس پیگیری‌های انجام گرفته، طی سه ماهه گذشته ۸ فرد مرگ مغزی در استان اهدای عضو انجام داده‌اند لذا تعداد شش پیوند کبد، دو پیوند قلب و ۱۳ پیوند کلیه با این بزرگواران انجام گرفته است.

نقی پور با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن خدمات درمان ناباروری گفت: با چندین مرکز غیردانشگاهی و دانشگاهی درمان ناباروری در استان هماهنگی‌هایی انجام شده و با عقد قرارداد با بیمه‌های پایه، اکنون روند درمان تحت پوشش بیمه است.

وی با اشاره به مشکلات رادیوتراپی بیماران سرطانی در استان گفت: در این خصوص فعالیت‌ های پژوهشی شناسایی و درمانی و پیشگیری و بهداشتی انجام می‌گیرد، در بحث درمان نیز با کمبود امکانات مواجه هستیم اما در این راستا مرکز جامعه سرطان را در محل نزدیک بیمارستان مردانی آذر با همکاری خیر بزرگوار حاج آقا نوبر در حال ساخت داریم که یک مرکز تحقیقاتی، پژوهشی، تشخیصی و درمانی سرطان مجهز نمونه در کشور خواهد بود.

?دانشکده داروسازی رتبه اول دانشکده‌های داروسازی خاورمیانه را دارد

 

نقی پور با اشاره به صعود ۸۰ پله‌ای رتبه بین المللی این دانشگاه اضافه کرد: رتبه دانشگاه علوم پزشکی تبریز از ۶۱۷ به ۵۳۶ رسیده است لذا در مرحله نخست المپیاد پزشکی دانشجویی کشور نیز دانشگاه رتبه دوم را کسب کرده و دانشکده داروسازی رتبه اول دانشکده‌های داروسازی خاورمیانه را دارد.

وی ادامه داد: دانشکده داروسازی، رتبه ۵۶ دانشکده‌های داروسازی دنیا را دریافت کرده و دانشگاه علوم پزشکی به عنوان قطب دارویی کشور از سوی وزارت خانه اعلام شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: در حال تلاش هستیم تا داروهایی که با کمبود آن در کشور مواجه هستیم با همت مراکز رشد و معاونت تحقیقات، تولید داروها را در داخل دانشگاه استارت بزنیم و به خودکفایی کشور کمک کنیم.

وی با اشاره به رتبه سوم دانشگاه در جشنواره فرهنگی مفدا افزود: سه تفاهم نامه علمی، آموزشی، پژوهشی و درمانی با دانشگاه‌های جمهوری چک، آتاتورک و قفقاز منعقد شده و کارگاه یک هفته‌ای را برای نخستین بار در سطح جهان با حضور کارشناسان سازمان بهداشت جهانی به منظور تشریح راه‌های برونرفت از همه گیری‌ها در تبریز برگزار شده است؛ هم‌چنین دانشگاه در جشنواره ملی سیمرغ نیز رتبه نخست حوزه علمی فرهنگی را دریافت کرده است.

نقی پور با تاکید بر اینکه دانشگاه در راستای کاهش هزینه‌های غیرضروری و افزایش بهره وری گام‌های موثری برداشته شده است افزود: در بحث آبرسانی برای سیستم دانشگاه، لوله کشی آب انجام گرفته که از این طریق ماهانه ۲۰۰ میلیون تومان کاهش هزینه را منجر شده است.

?مردم باید اهمیت بیماری‌های فشارخون، قلبی و دیابت را بیشتر دریابند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با بیان اینکه خدمت رسانی به مناطق محروم را اولویت خود قرار دادیم اظهار کرد: اتمام پروژه‌های ناتمام را سرعت بخشیدیم لذا یک مرکز جامع سلامت هشترود و مرکز جامع سلامت بستان آباد را با ۴۵۰ مترمربع افتتاح کردیم و تعدادی از مراکز جامعه سلامت و بهداشت دیگر در سطح استان را به اتمام رساندیم، بخش CT scan ملکان و شبستر نیز راه اندازی شده است.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف ما کمک به برقراری عدالت اجتماعی در حوزه سلامت است اضافه کرد: با این اقدام، مردم مناطق محروم و شهرستان‌ها نیازی به مراجعه به مرکز استان نداشته و خدمات بهداشتی و درمانی در مناطق خود را در محل زندگی دریافت کنند.

وی با اشاره به فعالیت‌های این دانشگاه در حوزه بهداشت محیط، بهداشت حرفه‌ای، بهداشت فردی و غیره، توجه به بهداشت عمومی را یک نوع سرمایه گذاری در سلامت جامعه دانست و گفت: مردم باید اهمیت بیماری‌های فشارخون، قلبی و دیابت را بیشتر دریابند.

نقی پور از تخصیص اعتبار ۶۰۰ میلیارد تومانی برای پروژه‌های عمرانی دانشگاه در سفر ریاست جمهوری خبر داد و افزود: مجوز فروش املاک بلااستفاده دانشگاه به شرط استفاده در پروژه‌های عمرانی را نیز دریافت کردیم.

وی در خصوص گردشگری سلامت نیز افزود: یکسری کارهای اساسی و پایه‌ای در این خصوص شروع شده است، سال‌های قبل نیز تعداد بیماران و گردشگران سلامت خارج از کشور بالا بود اما برخورد و رفتار ناصحیح برخی ها باعث کاهش این بیماران شد ولی در حال برنامه ریزی هستیم تا در کشورهای دیگر مراکزی با حضور پزشکان احداث شود و بیماران به صورت مستقیم در هماهنگی با این مراکز وارد کشور شده و پس از درمان به کشور خود بازگردند.

? عکسها از: وحید پوررضوی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.