رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی تاکید کرد؛

ضرورت درآمدزایی دانشگاه ها از طریق تولید محصولات گلخانه ای

عصرآزادی آنلاین/ سرویس شهرستانها: رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: با وجود خشکسالی سالهای اخیر در سایه اجرای طرح جهش تولید، امسال میزان خرید گندم از سوی شرکت بازرگانی دولتی تا سه برابر افزایش یافته که این افزایش در مورد محصولاتی مانند حبوبات، جو و علوفه های دامی نیز صادق است.
اکبر فتحی در جلسه هم اندیشی امنیت غذایی در دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی افزود: از حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی استان بخش عمده ای اراضی دیم است و طرح جهش تولید در دیمزارها برای استفاده بیشتر از آنها با استفاده از ارقام مناسب و به زراعی و استفاده بهینه از نزولات جوی طرح شده در استان مورد پیگیری و اجراست.
وی ادامه داد: کل میزان تولیدات کشاورزی استان ۵ میلیون تُن است که سه میلیون تُن آن مربوط به حوزه زراعت، یک میلیون تن مربوط به حوزه باغبانی و یک میلیون تن نیز مربوط به حوزه دام و طیور است.
فتحی اظهار کرد: در تولید تخم مرغ، آذربایجان شرقی رتبه سوم کشوری را داراست اما در تولید مرغ تا ۲ سال قبل، بخش عمده ای از نیاز استان از استان های مجاور تامین می شد ولی با سرمایه گذاری های خوبی که اتفاق افتاده، در حال حاضر میزان تولید و مصرف مرغ استان در شرایط برابر است لذا با کاهش مصرف اتفاق افتاده، در حال حاضر با مازاد تولید مواجه هستیم که توسط شرکت پشتیبانی دام خریداری می شود.
وی با اشاره به افزایش تولیدات شیلاتی استان بیان کرد: با توجه به فرصت های سرمایه گذاری در حوزه شیلات به خصوص در حوضه ارس یا پشت دریاچه سدها، افزایش تولیدات تا ۱۶ هزار تن در دستور کار سازمان جهادکشاورزی استان قرار دارد.
فتحی در مورد صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی نیز افزود: خوشبختانه صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی استان در وضعیت خوبی است، هرچند تا رسیدن به وضعیت ایده آل که نوع فرآوری با نوع ذائقه و سلیقه مصرف کننده مطابقت داشته باشد، تلاش بیشتری لازم است.
وی اضافه کرد: در حوزه صنایع تبدیلی و تکمیلی برای ۵ میلیون تُن محصول، ظرفیت بسته بندی و نگهداری و فرآوری در قالب صنایع تبدیلی و تکمیلی ایجاد شده و همچنان نیاز به سرمایه گذاری بیشتر و مشارکت شرکت های دانش بنیان وجود دارد.
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان با اشاره به ساختار ترویجی وزارت جهادکشاورزی تاکید کرد: وزارت جهادکشاورزی باید در روستاها همگام با کشاورزان حضور داشته باشد و نحوه استفاده از دانش جدید را منتقل نماید تا عملکرد مناسبی را از سطح به دست آورد.
فتحی با بیان اینکه دانشگاه ها می توانند در این زمینه کمک بسیار زیادی انجام دهند گفت: لذا شرکت های دانش بنیانی که در سطح دانشگاه ها شکل می گیرند مورد استقبال متولیان این بخش واقع می شوند.
وی، قانون تمرکز وظایف جهادکشاورزی را حوزه فعالیت دیگر دولت سیزدهم در بخش کشاورزی دانست و بیان کرد: در واقع قانون تنظیم بازار، قانون معطل مانده ای بود که دولت سیزدهم اجرا کرد و به رغم تمام مشقات، تلاش شد بازار از طریق تولید تنظیم شود.
رئیس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی در خصوص فرصت های فعالیت فارغ التحصیلان دانشگاه در بخش کشاورزی هم گفت: فارغ التحصیلان در قالب خدمات فنی و مهندسی در مراکز غیردولتی و شرکت های دانش بنیان و کلینیک های گیاه پزشکی یا به صورت ورود مستقیم در بخش تولید می توانند به فعالیت در این بخش بپردازند و یا منابع و امکانات مورد نیاز در اختیار علاقه مندان به فعالیت گذاشته خواهد شد؛ حیطه توسعه گلخانه ای نیز می تواند از جمله حوزه های همکاری بین دانشگاه و سازمان باشد.
فتحی قالب های بهره مندی دانشجویان از فرصت های حین گذران واحدهای درسی و بعد فارغ التحصیلی در حوزه کشاورزی را متعدد عنوان کرد و خواستار ورود دانشگاه ها به تولید محصولات گلخانه ای برای درآمدزایی شد.
سرپرست دانشگاه پیام نور آذربایجان شرقی نیز در این جلسه عنوان کرد: به دنبال استقرار ۱۰ شرکت دانش بنیان تخصصی با لحاظ ظرفیت های منطقه ای در دانشگاه پیام نور استان هستیم.
میکائیل جمال پور با اشاره به بهره مندی سازمان جهاد کشاورزی استان از ظرفیت‌ها و طرح های تحقیقاتی اساتید دانشگاه پیام نور، ارتباط حداکثری بین سازمانی در موضوعات صنایع نرم، امنیت غذایی و مشاغل خانگی را طرح و بر مسئله محور بودن این ارتباط در قالب تفاهم نامه تاکید کرد.
وی با ابراز امیدواری نسبت به تشکیل اتاق فکر مشترک، هدایت علمی امور کشاورزی را حائز اهمیت دانست و نقش دانشگاه و شرکت های دانش بنیان در توسعه محصولات کشاورزی سالم را تشریح کرد.
شایان ذکر است امسال نزدیک به ۶۰۰ هزار تُن گندم توسط کشاورزان آذربایجان شرقی تولید و ۲۸۰ هزار تن مازاد آن نیز توسط دولت خریداری شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.