کاهش تولید نفت اوپک به نفع کانادا شد

صادرات نفت کانادا از پایانه‌های گلف کاست آمریکا، در اکتبر تحت تاثیر افزایش تقاضای خارجی برای جبران عرضه کمتر از سوی عربستان سعودی و روسیه، افزایش پیدا می‌کند.

به گزارش عصرآزادی آنلاین، بلومبرگ به نقل از معامله‌گران نوشت: انتظار می‌رود صادرات نفت کانادا در ماه میلادی آینده، به ۱۱ میلیون بشکه برسد که دومین رکورد بالا تاکنون خواهد بود و در مقایسه با صادرات سپتامبر، رشد شش برابری نشان می‌دهد. حجم صادرات کانادا در پی برنامه‌ریزی پالایشگاه‌های آمریکایی برای تعمیرات، افزایش پیدا کرده است.

این پالایشگاه‌ها که بزرگترین خریداران نفت سنگین هستند، به تعمیرات پرداخته و نفت کمتری مصرف می‌کنند و بشکه‌های بیشتری را برای خریداران در آسیا و اروپا آزاد می‌کنند.

تقاضای کمتر از سوی پالایشگاه‌های آمریکایی با پایان فصل تعمیرات در میادین نفتی آلبرتا مصادف شده و تولیدی که در بخشی از تابستان متوقف شده بود را احیا می‌کند. حجم تولید بیشتر نفت در این منطقه، با محدود شدن عرضه در بازار جهان به دلیل محدودیت عرضه اضافی عربستان سعودی و روسیه همزمان شده و صادرات و قیمت نفت کانادا را بالا برده است.

نفت کانادا اوایل هفته گذشته، کمترین اختلاف قیمت را با معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا برای تحویل در دو ماه آینده پیدا کرد. بشکه‌های ماسه نفتی که در منطقه محصور در خشکی آلبرتا تولید می‌شود، از طریق شبکه‌ای از لوله‌ها، به بنادر آمریکا در تگزاس منتقل می‌شود و از آنجا به پالایشگاه‌ها در چین، هند و اسپانیا ارسال می‌شود.

این نفت سنگین و حاوی گوگرد بالا، مورد علاقه تولیدکنندگان سوخت در آمریکاست اما تعمیرات پالایشگاهی فصلی، بشکه‌های بیشتری را برای بازارهای خارج از آمریکای شمالی آزاد کرده است. پالایشگاه وایتینگ بریتیش پترولیوم که یکی از بزرگترین خریداران نفت کانادا در آمریکاست، خرید نفت را در بحبوحه تعمیراتی که انتظار می‌رود تا اواخر اکتبر طول بکشد، محدود خواهد کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، بشکه‌های بارگیری شده در اکتبر، در نوامبر به هند می‌رسند که زمان برگزاری جشن دیوالی است. در فستیوال نورها، هزینه مصرف کننده و مصرف سوخت، افزایش پیدا می‌کند.

منبع/ ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.