محمدجعفر عظمائی از تحقق ۷۳ درصدی تعهدات ارزی تجار آذربایجان‌ شرقی خبر داد؛

صادرات محرک تمام بخش‌ های تولید است

عصرآزادی/ سرویس اقتصادی: مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی میزان ایفای تعهدات ارزی تجار استان را ۷۳ درصد عنوان کرد و گفت: خوشبختانه این وضعیت از سطح متوسط کشوری بالاتر است در این زمینه بخش عمده عدم تعهدات ارزی مربوط به قبل از سال ۱۴۰۰ است که متاسفانه هنوز ساز و کار موردنیاز ابلاغ نشده و بخش عمده ای نیز در حال رفع تعهد هستند.
“محمدجعفر عظمائی” در جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان که به ریاست استاندار آذربایجان شرقی برگزار شد افزود: در حال حاضر دو هزار و ۱۰۰ فقره کارت بازرگانی معتبر در استان وجود دارد که آذربایجان شرقی در این حوزه در رتبه شناور سوم و چهارم کشور قرار دارد.
وی با اشاره به اینکه در ۷ ماه نخست امسال ۲۳۸ فقره کارت بازرگانی صادر و ۴۳۴ فقره تمدید کارت انجام شده است اضافه کرد: تعداد ۲۹۶ صادرکننده در آذربایجان شرقی فعالیت می کنند که ۸۲ نفر آنها صادرات بیش از یک میلیون دلار در استان دارند.
عظمائی اظهار کرد: صادرات همواره محرک سایر بخش های تولیدی است و امیدواریم با اتخاذ رویه های منطقی شاهد ارتقای رتبه صادرات باشیم.
صادرات ۸۲۴  میلیون دلاری از گمرکات آذربایجان‌ شرقی
مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی ادامه داد: در ۷ ماه نخست امسال میزان صادرات استان ۸۲۴ومیلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته یک درصد افزایش یافته و ترکیه، عراق، ارمنستان، بلغارستان، آذربایجان، گرجستان، فدراسیون روسیه، افغانستان، امارات متحده عربی و پاکستان عمده مقاصد صادراتی آذربایجان شرقی بوده است.
افزایش ۲۴۳.۶ درصدی صادرات استان به روسیه
عظمائی تاکید کرد: تجار استان امسال توجه ویژه ای به بازارهای روسیه کرده اند به طوری که میزان صادرات استان به روسیه ۲۴۳.۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است.
وی ادامه داد: با توجه به مصرفی بودن بازار روسیه به ویژه در زمینه مواد غذایی با به کارگیری ابزارهای نوین بازاریابی و موضوعاتی مانند بسته بندی محصولات مطابق با سلیقه کشورهای هدف امیدواریم در کنار سیاستگذاری های مناسب بتوانیم بسترهای لازم برای افزایش میزان صادرات به این بازارها را داشته باشیم.
عظمائی افزود: میله های آهنی یا فولادی، گرم نورد شده دارای دندانه، قیر نفت، سایر پلی استیرن به اشکال ابتدایی قابل انبساط به جز مقاوم در برابر آتش، پلی استیرن غیرقابل انبساط معمولی و مس تصفیه شده از جمله عمده کالاهای صادراتی استان است.
مدیر کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی با بیان این که در ۷ ماه نخست امسال واردات کالاهای غیرنفتی به استان ۸۷۶ میلیون دلار بوده است گفت: واردات کالاهای غیرنفتی به استان ۲۵ درصد افزایش یافته است.
عظمائی با اشاره به ۶ هزار فقره بررسی ثبت سفارش واردات افزود: محصولات پتروشیمی و پایه نفتی، صنعت، کشاورزی و صنایع معدنی از جمله عمده بخش های وارداتی به استان بوده است.
وی ادامه داد: بیشتر محصولات وارداتی به استان از کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، چین، آلمان، کره جنوبی، ایتالیا، اتریش، فدراسیون روسیه و برزیل بوده است.
نقش فعال نمایشگاه بین‌المللی تبریز در عرصه تجارت
عظمائی با بیان این که ۷ جلسه برای میزهای تجاری کشورهایی مانند عراق، ترکیه، سوریه و قزاقستان برگزار شده است گفت: ۶ مورد اعزام و پذیرش هیات های تجاری در استان انجام شده که این موضوع نقش موثری در توسعه صادرات دارد.
مدیرکل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان شرقی افزود: در ۷ ماه نخست امسال ۴ جلسه کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی با ۱۵ مصوبه و ۵ جلسه کمیته پایش کارت‌ های بازرگانی و کمیته اقدام ارزی با ۲۱ مصوبه در استان برگزار شده است.
وی ضمن تقدیر و تشکر از مدیریت نمایشگاه بین المللی تبریز به دلیل نقش فعال و قدرتمند این مجموعه در عرصه تجارت تاکید کرد: از ابتدای امسال ۲۵ نمایشگاه بین المللی، تخصصی ملی و استانی برگزار شده که البته این موضوع نیز یک رکورد محسوب می شود چرا  که هر هفته در تبریز نمایشگاه های متنوع و مختلفی برگزار می شود.
شایان ذکر است در پایان این جلسه گزارشی از اقدامات انجام شده در خصوص برگزاری بیست و هفتمین همایش توسعه صادرات غیرنفتی از سوی نماینده اتاق بازرگانی تبریز ارائه شد و برخی از مشکلات حوزه صادرات از سوی تجار استان مطرح و مقرر گردید مسائل به صورت تخصصی جمع بندی و به مراجع بالادستی ابلاغ شود.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.