مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان تاکید کرد؛

با کمترین آسیب از بحران‌های آبی ۱۴۰۲ عبور کردیم

عصرآزادی/ سرویس شهرستانها: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی گفت: سال ۱۴۰۳ یکی از سال‌های پرکار برای بخش آب استان خواهد بود و پروژه‌های مهمی همچون سد قیز‌ قلعه‌ سی، چندین هزار هکتار شبکه و تعدادی تصفیه‌ خانه‌ در مسیر بهره‌برداری قرار دارند.
یوسف غفارزاده با اشاره به شرایط آبی استان در سال گذشته افزود: سال گذشته، سال بسیار سختی بود و با تدوام شرایط خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها مواجه بودیم اما‌ با مدیریت منابع و مصارف آبی توانستیم این بحران را در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعتی و شرب مدیریت کنیم.
وی با اشاره به کاهش سطح آب سدهای استان در سال گذشته اضافه کرد: سد نَهند که یکی از منابع تامین آب تبریز بود، کاملاً خشک شد که اگر این شرایط مدیریت نمی‌شد، باید با یکهزار تانکر، آب شرب بین مردم توزیع می‌کردیم.
غفارزاده ادامه داد: سال ۱۴۰۲، سال پرچالشی از نظر وضعیت آبی بود که هر یک از اتفاقات آن برای ما یک‌ تجربه شد و توانستیم با همکاری همکاران آب منطقه‌ای و با کمترین آسیب از آن بحران‌ها عبور کنیم.
غفارزاده با اشاره به اهمیت آب شرب در زندگی مردم از تولید تا امنیت غذایی و مسائل اجتماعی اضافه کرد: همدلی مدیریت تیم شرکت آب منطقه‌ای مثال زدنی بوده و امیدوارم این موضوع برای امسال و سال‌های آینده نیز تدوام داشته باشد.
وی افزود: سال گذشته پروژه‌های مهمی همچون بیش از ۷ هزار هکتار شبکه پایاب، تصفیه خانه میانه و مخازن بزرگ تبریز به اتمام رسید و امسال نیز یکی از سال‌های پرکار برای بخش آب استان بوده و پروژه‌ های مهمی مانند سد قیز‌ قلعه‌ سی، چندین هزار هکتار شبکه و تعدادی تصفیه‌خانه‌ در مسیر بهره‌برداری قرار دارند.
غفارزاده یادآور شد: علاوه بر فعالیت‌های عمرانی، امیدواریم با کنترل هفتگی و ماهانه برنامه‌ها و با پیگیری‌های مشخص بتوانیم به اهداف پروژه‌ها دست یابیم. منابع و مصارف سدها نیز بسیار مهم است و باید برنامه دقیقی برای منابع و مصارف تعریف شود.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به پیک مصرف سال ۱۴۰۳ و لزوم توجه به گذر از این پیک در کلانشهر تبریز و سایر شهرستان‌ها تاکید کرد: نوع مدیریت سد نهند و زرینه‌ رود استراتژیک بوده و باید در زمان گذر از پیک مورد توجه جدی قرار گیرد.
وی با اشاره به تلاش شبانه روزی همکاران آب منطقه‌ای استان در دوران تعطیلات اعیاد اخیر گفت: تعمیرات و نگهداری سدها باید عملیاتی شود و اعتبارات مناسب آن نیز دیده شده است لذا توجه به تامین آب شرب برخی از شهرهای استان همچون مرند، چاراویماق، هوراند و کلیبر ضرورت دارد زیرا شهرستان‌ها باید توجه ویژه‌ ای به آبهای زیرزمینی، سطحی داشته و برنامه مشخص تهیه کنند.
غفارزاده با بیان اینکه بزرگترین مشکل آب شرب تبریز، رینک اطراف شهر است خاطرنشان کرد: اکنون رینک جنوبی شهر با ۲۶ کیلومتر مسافت به اتمام رسیده و در برنامه داریم تا رینک شرقی را قطعاً تا پایان سال به بهره‌ برداری برسانیم.
وی بر لزوم تکمیل نقشه رودخانه‌های استان تاکید کرد و افزود: مدیریت توآمان آب و برق جزو موضوعات مهمی بوده که وزیر نیرو نیز به آن تاکید ویژه دارند و باید در دستور کار قرار گیرد که در این راستا برخی اقدامات مثل تعویض کنتورها انجام گرفته است.
وی با بیان این‌ که مدیریت پساب و اجرای قانون بازتخصیصی برعهده شرکت آب منطقه‌ای است اظهار کرد: این قانون باید عملیاتی شود تا بتوانیم از ظرفیت پساب برای تامین آب مصرفی صنایع استان بهره بگیریم.
غفارزاده با اشاره به شعار سال جاری که به عنوان “جهش تولید با مشارکت مردم” نامگذاری شده است بیان کرد: سال گذشته با روش ابداعی استان و مشارکت بخش خصوصی، احداث شبکه پایاب سد در استان شتاب گرفت و این الگویی که از شرکت آب منطقه‌ای استان برخواست، به عنوان مدل ملی معرفی شد که نمونه‌ای از مشارکت مردم در اجرای برنامه‌ها است.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.