نگاهی به فیلم‌های آخر هفته سیما/ وقتی هوتن شکیبا مشهور نبود

شبکه‌های تلویزیون در روزهای آخر هفته، محصولات ضدآمریکایی و ضدصهیونیستی فراوانی روی آنتن می‌برند که شامل چند فیلم اسکاری است.

به گزارش عصرآزادی آنلاین، در جدول پخش دو روز آخر هفته شبکه‌های سیما، ۳۵ فیلم سینمایی شامل عناوین شاخصی مثل «۱۲ سال بردگی»، «مسیح دوست من است» و «داستان اسباب‌بازی ۴» دیده می‌شود. فیلمسازان شاخصی از ایران و جهان مانند احمدرضا درویش و استنلی کوبریک نیز در این آخر هفته فیلم دارند.

در این آخر هفته، ۸ فیلم ایرانی و ۲۷ فیلم خارجی پخش می‌شود.

به مناسبت ولادت امام رضا(ع) فیلم‌های «اخت‌الرضا»، «کیمیا» و «کویر» در جدول پخش قرار گرفته است. شمار قابل توجهی از فیلم‌های این ایام نیز مضمونی استکبارستیزانه دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به «مسیح دوست من است»، «غلاف تمام فلزی»، «بازی آخر»، «سازمان آلوده» و «اسرار رسمی» اشاره کرد. هردو انیمیشن بلند سینمایی که طی پنجشنبه و جمعه از شبکه کودک سیما پخش می‌شوند، مضمونی ضدصهیونیستی دارند.

حضور آثاری چون «مسیح دوست من است» (با نام اصلی «یهودا و مسیح سیاه)، «۱۲ سال بردگی»، «غلاف تمام فلزی» و «داستان اسباب‌بازی ۴» که در جوایز اسکار مورد توجه قرار گرفتند، جالب توجه است.

اگرچه طبق اعلام روابط عمومی معاونت سیما، شمار فیلم‌های جدید این آخر هفته، ۶ فیلم است، اما در میان این آثار «اخت الرضا» و «دره انتقام» دیده می‌شوند که پیش از این روی آنتن رفته‌اند.

«فرشته محافظ» یکی از چهار فیلم جدید آخر هفته که پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت ماه ساعت ۱۵:۰۵ از شبکه سه سیما پخش شد، محصول ۲۰۲۱ تایوان است که با وجود جلب توجه نسبی جشنواره فیلم اسب طلایی به عنوان مهمترین جشنواره سینمایی این کشور، یک شکست شدید تجاری محسوب می‌شود. این فیلم در ژانر اکشن مسابقه‌ای، با داشتن بودجه ۳۰۰ میلیون دلار جدید تایوان، تنها ۳۱ میلیون دلار جدید فروخت.

تله‌فیلم «نامیرا» دیگر عنوان جدید هفته که قرار بود بعد از گذشت هشت سال از تولید، ۱۴ اردیبهشت ماه برای نخستین بار پخش شود، اما به دلایلی نامعلوم روی آنتن نرفت، یک بار دیگر در جدول پخش قرار گرفته و قرار است جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه ساعت ۱۴:۲۰ روی آنتن شبکه سه سیما برود.

فیلم «پسران ماجراجو» از دیگر آثار جدید این آخر هفته، محصول ۲۰۲۰ ایرلند است که در جشنواره فیلم گالوی اصلی‌ترین جشنواره سینمایی این کشور حضور داشته است. این کمدی درام کم‌هزینه جمع‌وجور، راوی رابطه یک دایی و خواهرزاده است که به ناچار، باید به سفری کاری بروند. «پسران ماجراجو» که نخستین فیلم دیو مینوگ کارگردان آن است، جمعه ۲۸ اردیبهشت ماه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه تهران پخش خواهد شد.

یکی از فیلم‌های جالب توجه این آخر هفته، تله‌فیلم «کویر» محصول صداوسیمای خراسان رضوی است که در سال ۱۳۹۰ به تولید رسیده و جمعه، ۲۸ اردیبهشت ماه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار روی آنتن خواهد رفت. در یکی از قصه‌های این فیلم، هوتن شکیبا هنرپیشه جوان که در آن زمان چندان شناخته‌شده نبود و هنوز در «لیسانسه‌ها» بازی نکرده بود، ایفای نقش می‌کند.

«چی دا» به کارگردانی زنده‌یاد شهرام عبدلی که یکی از دو فیلم با بازی این سینماگر فقید در آخر هفته تلویزیون است و روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت از شبکه امید پخش شد، از آخرین آثار زنده‌یاد عبدلی به شمار می‌رود. اوایل اسفند ۱۴۰۱ و حدود یک ماه بعد از آن که این فیلم آماده نمایش شد، شهرام عبدلی کارگردان و بازیگر نقش اصلی آن درگذشت.

منبع/ ایسنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.