- Advertisement -

پیشنهاد سرمایه‌گذاری مشترک در منطقه آزاد ارس توسط رایزن بازرگانی سفارت بنگلادش؛

محمد صبور حسین در اتاق بازرگانی تبریز مطرح کرد؛ ضرورت بهره مندی ایران و بنگلادش از ظرفیت کشورهای گروه D8 در گسترش همکاری‌ها

image_print

عصر آزادی آنلاین/ شهرام صادق زاده: رایزن بازرگانی سفارت جمهوری خلق بنگلادش در ایران با حضور حضور در اتاق بازرگانی تبریز ابراز امیدواری کرد با گسترش همکاری‌های دو جانبه از ظرفیت های تجاری و اقتصادی دو کشور بهره‌برداری مناسبی صورت گیرد.

▪️توجه به اولویت صادرات گاز و نفت ایران به بنگلادش

محمد صبور حسین با اشاره به ظرفیت های اقتصادی بنگلادش گفت: این کشور بعد از چین، دومین کشور تولیدکننده و صادرکننده پوشاک در دنیا محسوب می‌گردد به نحوی که صادرات انواع لباس و پارچه این کشور به جهان سالانه بیش از ۴۰ میلیارد دلار است.

وی ضمن صادرات محصولات صادراتی این کشور، بنگلادش را یکی از واردکنندگان گاز و نفت برشمرد و افزود: صادرات گاز و نفت ایران نیز باید به این کشور انجام گیرد لذا بیشتر واردات نفت این کشور از سنگاپور است که مطمئناً آن هم از سایرکشورهای تولید کننده، سوخت های فسیلی خریداری و در اختیار بنگلادش قرار می‌دهد.

رایزن بازرگانی بنگلادش پیشنهاد سرمایه‌گذاری مشترک در مناطق آزاد ایران از جمله چابهار، بندر انزلی و ارس را ارائه نمود و اظهار امیدواری کرد دو کشور ایران و بنگلادش از ظرفیت کشورهای گروه D8 نیز در گسترش همکاری‌های دو جانبه بهره‌مند گردند.

تلاش برای همکاری‌های بانکی و گسترش همکاری در بخش کشاورزی بخصوص در زمینه ماشین‌ آلات کشاورزی از دیگر موارد مطرح شده توسط صبور حسین به مسئولان اتاق بازرگانی تبریز بود.

▪️ضرورت تامین بخشی از نیازهای وارداتی بنگلادش توسط صنایع آذربایجان شرقی

عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی تبریز نیز گفت: امیدواریم با توجه به ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور، حجم تجاری فی مابین از وضعیت موجود بهبود یابد.

رضا کامی با قدردانی از موضع‌گیری کشور بنگلادش در خصوص تحریم‌های ظالمانه آمریکا بر علیه ملت ایران، نقش رایزنان بازرگانی را در توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری بین دو کشور مهم ارزیابی کرد و افزود: با شناخت بیشتر از ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور، بخش عمده‌ای از نیازهای وارداتی بنگلادش توسط صنایع آذربایجان شرقی تامین گردد.

وی اعلام آمادگی اتاق بازرگانی تبریز به عنوان اولین اتاق تجارت ایران برای گسترش همکاری‌های دوجانبه را مطرح نمود.

▪️استقبال از سرمایه‌گذاری مشترک در مناطق آزاد ایران

سید حسن پروینی رئیس انجمن نساجی آذربایجان شرقی نیز در این نشست با اشاره به توانمندی‌های استان در زمینه نساجی و ظرفیت‌های موجود در این صنعت در کشور بنگلادش، از پیشنهاد سرمایه‌گذاری مشترک در مناطق آزاد ایران استقبال نمود و برای گسترش همکاری‌ها اعلام آمادگی کرد.

در خاتمه جلسه، رایزن بازرگانی بنگلادش به منظور گسترش همکاری‌های دو جانبه، اعلام آمادگی سفارت بنگلادش در تهران برای صدور ویزا در کمتر از ۲۴ ساعت برای اعضای اتاق بازرگانی تبریز را مطرح کرد.

0

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRPersian
fa_IRPersian