- Advertisement -

۱۰ روز نفس گیر و پرالتهاب برای دموکراسی آمریکایی

image_print

به گزارش عصر آزادی آنلاین، شورش اخیر در واشنگتن و حمله مرگبار شورشیان هوادار دونالد ترامپ به کنگره آمریکا ، شرایط سختی را در این کشور مدعی قدرتمندترین دمکراسی جهان بوجود آورده است؛ به حدی که مردم و مقامات این کشور برای هر چه سریعتر سپری شدن روزهای باقی مانده تا تحلیف جو بایدن لحظه شماری می کنند.

روزنامه فرانسوی اوئست فرانس در گزارشی نوشت: پس از شورش حامیان ترامپ، 10 روز مانده به تحلیف جو بایدن به حدی سخت و پرالتهاب می گذرد که گویی نفس های زمان به شماره افتاده و موجی از ابهام، وحشت و نگرانی از وقایع غیر قابل پیش بینی در روزهای پایانی دوره ریاست جمهوری ترامپ در جهان برانگیخته است.

براساس این گزارش، یورش آشوبگران حامی ترامپ به کاخ کنگره و تلاش برای اشغال آن در روز چهارشنبه گذشته (۶ ژانویه/۱۷ دی) به منظور ممانعت از تایید پیروزی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ۲۰۲۰ آمریکا، جهان را در بهت و وحشت فرو برد و موجی از نگرانی را برانگیخت که در ده روز پایانی دوره ریاست جمهوری رئیس جمهور مغلوب ایالات متحده چه پیش خواهد آمد!؟

از دلسردی تا وحشت 

روزنامه فرانسوی اوئست فراس افزود: دموکرات ها و در حال حاضر شماری از جمهوری خواهان در ایالات متحده که تاکنون از دونالد ترامپ که هنوز از پذیرش نتیجه انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ امتناع می کند، دلسرد و ناامید بودند، پس از حوادث خشونت بار هفته گذشته، حال دیگر نه تنها دل زده بلکه وحشت زده و نگران از پیشامدهای روزهای آتی در ایالات متحده هستند.

ده روز پایانی پرالتهاب

این روزنامه فرانسوی تصریح کرد: آمریکایی ها که شاهد صحنه های هرج و مرج بی سابقه و حمله به دموکراسی کشور خود بوده اند، ده روز سخت و پرتلاطم را تا پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ و آغاز تحلیف بایدن تجربه خواهند کرد؛ چراکه هنوز نمی دانند ترامپ که صاحب کدهای هسته ای و رئیس قدرت نظامی این کشور است، در داخل یا خارج از ایالات متحده، چه نقشه هایی در سر دارد!؟

نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان درباره اقدامات احتمالی حمله هسته ای ترامپ و به منظور پیشگیری از آسیب های جبران ناپذیر آن،  با مارک میلی رئیس ستاد ارتش این کشور رایزنی کرد؛ اما نگفت که آیا در این مورد به او اطمینانی داده شده است یا خیر!

استعفا، عزل، استیضاح… کدام گزینه؟

اوئست فرانس در ادامه نوشت: برای کاهش تهدیدات ده روز پایانی دوره ریاست جمهوری ترامپ، همه گزینه ها روی میز است، حتی اگر عملی کردن آن ها در این مدت زمان کوتاه دشوار بنظر برسد. ساده ترین راه، استعفای ترامپ و سپردن مسئولیت ها به مایک پنس، معاون اوست که هر روز از رئیس خود فاصله می گیرد و از دستوراتش برای نقض قانون اساسی تبعیت نکرد. اما بعید است که ترامپ چنین کاری را انجام دهد.

فرضیه استناد به ماده ۲۵ اصلاحی قانون اساسی که بر اساس آن رئیس جمهور فاقد صلاحیت لازم اعلام و برکنار می شود و برای مدتی معین، معاون رئیس جمهور ریاست اداره امور را برعهده می گیرد؛ عملی نخواهد شد چرا که پنس با آن مخالف است و جلب نظر اکثریت کابینه نیز در این زمان کم، تقریبا غیرممکن است.

راه دیگر، به جریان افتادن روند استیضاح ترامپ برای تحریک به شورش است؛ بدین منظور، رئیس جمهور باید از سوی دو سوم سنا مجرم شناخته شود. در حال حاضر، باتوجه به اینکه اکثریت سنا را جمهوری خواهان تشکیل می دهند، بنابراین این گزینه نیز شانسی برای اجرایی شدن ندارد. اما در بلندمدت، می تواند آثار خود را بر کاهش تهدیدات ترامپ در دور آتی انتخابات ریاست جمهوری در ۲۰۲۴، به همراه داشته باشد.

اما ساده ترین راه ممکن آن است که همه مقامات شاخص جمهوری خواه، ترامپ را ترغیب کند تا در فلوریدا به سرگرمی مورد علاقه خود یعنی گلف بازی کند و بیشتر از آن طی این ده روز پایانی ریاست جمهوری خود کاری انجام ندهد!!

شب پنج شنبه و تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی ترامپ نشست مشترک کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد اما در همان ساعات اولیه خبری نمایندگانی که در حال تایید آرای الکترال کالج بودند را به ترس و لرز انداخت و آن هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره بود.

توقف نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شور و یورش هواداران دونالد ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.
با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان به صف کشیدند.
در تیراندازی ها درجریان این شورش، دست کم چهار نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند.  که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند. تعدادی نیروی پلیس هم در این درگیری زخمی شدند.
با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، جو بایدن طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت امریکا می بینند، چه می گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.
بایدن در نخستن نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را یک افتضاح خواند.

کنگره پس از خروج شورشیان که با حضور نیروهای گارد ملی آمریکا و پلیس فدرال به حالت عادی برگشت، نشست خود را در ساعت ۸ شب چهارشنبه به وقت محلی از سر گرفت.

به این ترتیب،  جو بایدن برخلاف تلاش برخی طرفداران ترامپ در کنگره آمریکا، با کسب ۳۰۶ رای گزینشگران به طور رسمی به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا تایید شد.

منبع/ ایرنا

0

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

fa_IRPersian
fa_IRPersian