انتقال آب ارس به تبریز تا ۳ سال دیگر

آنچه در دیدار استاندار آذربایجان شرقی با اصحاب رسانه گذشت؛

عصرآزادی/ شهرام صادق زاده: استاندار آذربایجان شرقی از افتتاح یکهزار و ۴۶۰ پروژه عمرانی و اقتصادی با ۱۳ هزار و ۷۶۰  میلیارد تومان اعتبار و یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار اعتبار ارزی در هفته دولت سال جاری خبر داد.

“زین العابدین خرّم” در کنفرانس خبری خود به مناسبت هفته دولت در جمع اصحاب رسانه به تشریح مهم‌ترین دستاوردها، برنامه های و عملکرد دستگاه های اجرایی آذربایجان شرقی پرداخت.

در این نشست خبری، معاونان استاندار و مدیران دستگاه‌ های اجرایی آذربایجان شرقی نیز به تناسب سوالات مطرح شده از سوی خبرنگاران به ارائه پاسخ و توضیحات لازم پرداختند.

در پایان این نشست از جلد سوم کتاب “تاریخچه مطبوعات آذربایجان” نوشته محمد عزیزی راد – پیشکسوت رسانه – و نیز صندوق قرض‌الحسنه خبرنگاران و اهالی رسانه آذربایجان شرقی که با ابتکار شورای اطلاع‌رسانی استان ایجاد شده است، رونمایی به عمل آمد.

▪️رفع موانع تولید و ایجاد بستر برای سرمایه‌ گذاری در اولویت است

وی با اشاره به اینکه مسئولان دولت سیزدهم در آذربایجان شرقی به تبع شرایط کشور زمانی امور را بر عهده گرفتند که استان از لحاظ ذخایر کالاهای اساسی، تولید و مصرف انرژی در شرایط نامناسبی قرار داشت یادآور شد: اما با رویکردهای‌ جهادی، مردمی و تحولی دولت انقلابی، اکنون پس از گذشت ۱۰ ماه، روند امیدافزایی در استان تسریع یافته است.

خرّم اضافه کرد: در حوزه‌های کلان ضمن شناسایی مشکلات، چالش‌های اساسی و نقاط قوت و هسته‌های کلیدی پیشران همسو با اسناد بالادستی، تدوین برش استانی سند تحول دولت آغاز شده و نسبت به اتخاذ راهبردهای مدیریتی اقدام شده است.

وی با اشاره به اهداف و چشم‌ انداز چهار ساله استان اظهار داشت: از اولین اقدامات مسئولان دولت در استان، متناسب‌ سازی سند آمایش سرزمینی و توسعه استان و همچنین تامین زیرساخت‌هایی مانند انرژی، آب و راه برای ۲۰ سال آینده و اشتغال‌زایی از طریق تعیین تکلیف مگاپروژه‌ها، رفع موانع تولید و ایجاد بستر برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی با توسعه بنگاه‌های زودبازده بوده است.

▪️در دو ماه گذشته یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به استان پرداخت شده است

استاندار آذربایجان شرقی افزایش سهم استان از تولید ناخالص ملی، تولید مسکن با استفاده از منابع استانی و برنامه‌ریزی برای سامان‌دهی حاشیه‌نشینی شهر تبریز، توسعه و تکمیل زیست‌بوم نوآوری استان با هدف افزایش بهره‌وری، ارتقای فرهنگ عمومی بر مبنای هویت ایرانی و اسلامی و توسعه دیپلماسی اقتصادی و فرهنگی با کشورهای همسایه با هدف توسعه اقتصادی، علمی و گردشگری را از مهم‌ترین اهداف توسعه استان برشمرد.

وی با اشاره به اینکه سفر رئیس جمهور به استان نقطه عطفی در توسعه آذربایجان شرقی بود تاکید کرد: در این سفر بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار و تسهیلات برای پروژه‌های مختلف اختصاص یافت که در دو ماه گذشته یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از این منابع به استان پرداخت شده است.

▪️اشتغال‌زایی ۳۰ هزار نفر از طریق شورای سرمایه گذاری جذب گردید

خرّم سپس از تشکیل شورای سرمایه‌ گذاری در استان خبر داد و افزود: سرمایه‌گذاری برای ۹۰۳ طرح با بیش از سه هزار میلیارد تومان اعتبار و ضریب اشتغال‌زایی ۳۰ هزار نفر در استان از طریق این شورا جذب شده است.

وی با تاکید بر اینکه یکی از راهبردهای اساسی، تمرکز و تکمیل پروژه‌های آبرسانی استان است بیان کرد: آب ‌یکی از چالش‌های اصلی دنیای امروز است و مسئولان آذربایجان شرقی تمرکز ویژه‌ای برای وضعیت آینده استان در حوزه‌های آب شُرب، کشاورزی و صنعتی دارند و در هر سه حوزه اقدامات اساسی در استان انجام گرفته است.

▪️اکتشاف و بهره‌برداری از سه معدن مس در استان برنامه ریزی می شود

 

استاندار آذربایجان شرقی همچنین به دستور ویژه رئیس جمهور برای تشکیل شرکت مس آذربایجان و توسعه صنایع پایین‌دستی این صنعت با توجه به ظرفیت های استان در این زمینه، افزایش سه برابری تولید کنسانتره این معدن به ۹۰۰ هزار تن و برنامه‌ریزی برای اکتشاف و بهره‌برداری سه معدن دیگر مس در استان اشاره کرد.

وی، برنامه‌ریزی برای توسعه منطقه ویژه اقتصادی سهلان به عنوان بندر خشک شمالغرب، توسعه فعالیت‌های منطقه آزاد ارس، تشکیل ستاد اقتصاد دانش‌بنیان و تدوین چشم‌انداز پنج ساله برای کسب رتبه دوم کشوری در این حوزه، تبدیل استان به هاب تولید ماشین‌آلات کشور، توافق با مجموعه‌های بزرگ اقتصادی کشور برای اجرای پروژه‌های مهم استان بر اساس سند آمایش و برگزاری ۲۰ جلسه کارشناسی با وزرا و سفرای کشورهای همسایه با هدف تبدیل تبریز به قطب ارتباطات بین‌المللی در منطقه شمال‌غرب را بخش دیگری از اقدامات مجموعه تحت مدیریت خود اعلام کرد.

▪️برای انتقال آب زاب از سد کانی‌سیب ۲۷ کیلومتر حفر شده است

خرّم با اشاره به اهتمام ویژه دولت در خصوص احیای دریاچه ارومیه گفت: در حوضه آبریز این دریاچه، سه استان آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و کردستان به صورت مستقیم مداخله دارند و چند طرح اساسی در این رابطه در حال اجراست.

وی ادامه داد: یکی از این طرح‌ها، انتقال آب رودخانه زاب از سد کانی‌سیب بود که ۲۷ کیلومتر تونل حفر شده تا از آن طریق آب منتقل شود؛ ولی متاسفانه این بخش در سال گذشته به دلیل مشکل فنی حدود یک کیلومتر دچار مشکل شده است و آبگیری و رها کردن آب از این طریق با مشکل مواجه شده که تا پایان سال جاری این تونل به پایان خواهد رسید.

▪️متاسفانه ۱۵ هزار چاه غیرمجاز در آذربایجان شرقی وجود دارد

استاندار آذربایجان شرقی گفت: رهاسازی آب سدهای استان از دیگر طرح‌های احیای دریاچه است که در این رابطه آذربایجان شرقی سهم خود را به خوبی ادا کرده است همچنین رهاسازی پساب‌ها از طریق تصفیه‌خانه‌ها از دیگر موضوعاتی است که پیگیری می‌شود.

وی اضافه کرد: بهداشت و الگوی کشت مناسب در اطراف دریاچه اورمیه بسیار مهم است که متاسفانه ۱۵ هزار چاه غیرمجاز در آذربایجان شرقی وجود دارد که از این تعداد ۷ هزار چاه مسدود شده و یا برای آنها کنتور نصب شده است.

خرّم اظهار داشت: در جلسه‌ای که با معاون اول رئیس جمهور در راستای برنامه‌های احیای دریاچه اورمیه داشتیم چند اقدام اساسی برای اتمام طرح‌های نیمه‌تمام مورد توجه قرار گرفت که از جمله این طرح‌ها مقرر شد مدول دوم تصفیه‌خانه تبریز و تصفیه‌ خانه‌های آذرشهر، بناب، ملکان و عجب‌شیر راه‌اندازی شوند.

▪️انتقال آب ارس به تبریز تا سه سال آینده به بهره برداری می رسد

استاندار آذربایجان شرقی در رابطه با انتقال آب ارس به تبریز نیز اظهار داشت: این ابرپروژه که در سال‌های گذشته به بن‌بست رسیده بود با انعقاد قرارداد با قرارگاه خاتم الانبیاء، عملیات اجرایی آن آغاز شده و تا سه سال آینده آب ارس به تبریز منتقل می‌شود.

خرّم با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه حمایت از تولید و بخش خصوصی، اضافه کرد: در آذربایجان شرقی ۱۰۰ واحد تولیدی راکد و نیمه‌ راکد به چرخه تولید برگشته و میزان اشتغال در طول سال گذشته ۴۰ درصد رشد داشته است که منجر به کاهش ۳ دهم درصدی نرخ بیکاری استان شده است.

▪️اصحاب رسانه پل ارتباطی بین شهروندان و حاکمیت هستند

 

استاندار آذربایجان شرقی با قدردانی از همراهی و همکاری رسانه‌ها و مطبوعات استان در انعکاس اقدامات و دستاوردهای دولت گفت: اصحاب رسانه پل ارتباطی بین مردم و حاکمیت هستند و هرچه ارتباط آنها با مسئولان بیشتر باشد می‌توانیم مسائل جامعه را به خوبی متوجه شده و نسبت به رفع آن اقدام کنیم.

وی افزود: خبرنگاران منصف و دلسوز مسائلی را مطرح می‌کنند که دغدغه شهروندان و مردم است نه دغدغه ی شخصی، لذا از نقدها و پیشنهادهای خبرنگاران و اصحاب رسانه که می‌توانند برای رشد و توسعه استان مفید واقع شوند استقبال می کنیم.

خبرنگار “عصرآزادی” نیز در این کنفرانس مطبوعاتی در خصوص محرومیت های مناطق جنوب آذربایجان شرقی در رابطه با تنش آبی ۷۰ روستای شهرستان ملکان و معیشت دشوار مردم، بیکاری جوانان و نیز عدم استقبال واحدهای صنعتی استان از محصولات شرکت های دانش بنیان آذربایجانی در بخش تولید انتقاد کرده و از پاسخ مسئولان حاضر در جلسه قانع نشد!

? عکسها از: عصرآزادی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.