معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان خبر داد؛

آذربایجان شرقی رتبه دوم تولید عسل کشور را داراست 

عصرآزادی/ سرویس شهرستانها: معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: امسال تولید عسل در سطح استان بر اساس سرشماری جدید در مقایسه با سرشماری پیش از این در سال ۱۳۹۸ حدود ۴.۴ درصد افزایش یافته است.
صمد زمانزاد قویدل در جمع خبرنگاران با اشاره به سرشماری جدید سراسری زنبورعسل سال ۱۴۰۱ افزود: مجموع تولید عسل استان در سال ۱۳۹۸، ۱۵ هزار و ۱۷ تن بوده که این میزان در سال جاری، به ۱۵ هزار و ۶۷۶ تن رسیده است.
وی ادامه داد: این افزایش تولید ناشی از اصلاح ساختار کندوهای مدرن قدیمی و استفاده از کندوهای کف باز، استفاده از ملکه های هیبرید وارداتی و پربازده، جایگزینی کندوهای بومی با مدرن، افزایش دانش بهره برداران ناشی از برگزاری کلاس های آموزشی و همایش ها است.
زمانزاد با بیان اینکه تعداد زنبوردار و افراد شاغل در زنبورستان های آذربایجان شرقی در مجموع ۱۷ هزار و ۵۶۱ نفر می باشد اضافه کرد: تعداد کلنی ‌های بومی در سرشماری سال جاری ۱۷۶ هزار و ۵۲۰ است که نسبت به سرشماری سال ۱۳۹۸، ۱۸ درصد کاهش یافته است که با توجه به توصیه های ترویجی و کلاس های آموزشی که بین بهربرداران این حوزه برگزار شده، انتظار حذف و جایگزینی کندوهای مدرن به جای کندوهای بومی می‌رفت.
وی تعداد کلنی های مدرن را در سرشماری سال جاری یک میلیون و ۱۰۵ هزار و ۸۶۸ عنوان کرد و گفت: آذربایجان شرقی از نظر تعداد کندو رتبه نخست کشور و از نظر تولید عسل رتبه دوم کشور و از نظر فرآوری و بسته بندی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان با بیان اینکه متوسط تولید عسل در کندوهای بومی در سرشماری سال جاری نسبت به سرشماری سال ۱۳۹۸ تغییر پیدا نکرده است گفت: اما در کندوهای مدرن متوسط تولید عسل از ۱۱.۹۴ کیلوگرم در سال ۱۳۹۸ به ۱۳.۴۶ کیلوگرم افزایش یافته است که رقم قابل توجهی می باشد.
وی افزود: در سایر محصولات زنبورعسل نیز افزایش تولید قابل توجهی نسبت به آمار سرشماری سال ۱۳۹۸ مشاهده می‌شود که می‌توان به افزایش دانش بهره‌برداران، اقتصادی شدن تولید سایر فرآورده های کندو و عسل و دیدگاه زنبوردارن نسبت به خروج از تک محصولی بودن کندو در سال‌های آینده امیدوار بود.
شایان ذکر است آذربایجان شرقی با تولید ۱۵ هزار و ۶۷۶ تن عسل در سال جاری در مقایسه با میزان تولید شده ۷ هزار و ۱۲۳ تُنی در سال ۱۳۸۷، رشد ۱۲۰ درصدی تولید این محصول را داشته است.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.