رئیس دانشگاه تبریز در نشست مشترک با اعضای مرکز تحقیق و توسعه کرکوک عراق:

علم و دانش زبان مشترک بین ملت هاست

 استاد نانو فناوری دانشگاه کرکوک: به تورکی صحبت می کنیم و در تبریز احساس غریبی نداریم

عصرآزادی آنلاین/ سرویس فرهنگی: هیاتی متشکل از اعضای مرکز تحقیق و توسعه شهر کرکوک عراق به ریاست “حسین صالح اکبر” استاد نانو فناوری دانشگاه کرکوک و جمعی از محققین اندیشکده علوم انسانی، روزنامه‌ نگاران، اندیشمندان و اعضای هیات علمی کرکوک با حضور در دانشگاه تبریز با رئیس این دانشگاه دیدار و گفتگو کردند.

رئیس دانشگاه تبریز به قدمت این دانشگاه و رتبه های ملی و بین‌المللی آن اشاره کرد و گفت: ایجاد ارتباط علمی و بین‌المللی با کشورهای همسایه جزو راهبرد‌های دولت سیزدهم است و از بین کشور‌های همسایه همکاری علمی با کشور عراق و به ویژه منطقه تورک نشین به لحاظ اشتراک های زبانی و فرهنگی با آذربایجان‌ شرقی و منطقه شمالغرب ایران بسیار مهم است.
“صفر نصراله زاده” ضمن اعلام آمادگی کامل دانشگاه تبریز به همکاری و ارتباط با دانشگاه کرکوک و اشاره به اعتقاد قلبی به همکاری علمی با منطقه تورک نشین عراق افزود: برای میزبانی از دانشجویان نخبه و با استعداد از کرکوک آماده هستیم تا بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه تبریز افراد موثری برای جامعه خود باشند.
رئیس دانشگاه تبریز با اعلام اینکه رفت‌ و‌ آمد و بازدید‌های متقابل برای آشنایی طرفین بسیار مهم است اظهار کرد: علم و دانش، زبان مشترک بین ملت‌هاست که مرز هم نمی‌شناسد و ضمن اینکه اعتقادی به مرزبندی در همکاری‌های علمی و بین المللی به ویژه با کشورهای همسایه ندارم تاکید کرد: آموزش زبان فارسی و توسعه ادبیات‌ فارسی در کشور عراق به ویژه در منطقه کرکوک برای آماده‌ سازی متقاضیان تحصیل در ایران موضوع بسیار مهمی است که باید پیگیری شود.

وی ادامه داد: با پیگیری‌های مدیریت همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه تبریز، شعبه مرکز آموزش زبان‌ فارسی دانشگاه تبریز در آینده‌ ای نزدیک در شهر کرکوک ایجاد خواهد شد و مدرسین آموزش زبان فارسی به این منطقه اعزام خواهند شد و این یک گام مهم در راستای استقرار کرسی زبان فارسی در دانشگاه کرکوک و ایجاد رشته زبان فارسی در این دانشگاه است.
در بخش دیگری از این نشست، استاد نانو فناوری دانشگاه کرکوک عراق با اشاره به اشتراکات فرهنگی زیاد کرکوک و تبریز گفت: ما نیز به زبان تورکی صحبت می‌ کنیم و هدف مان از حضور در شهر تبریز، برقراری همکاری‌ های علمی و فرهنگی با دانشگاه تبریز و موسسات تحقیقاتی این شهر است و در نهایت خدمت‌رسانی به مردم و جامعه شهر کرکوک است.
“حسین صالح اکبر” ادامه داد: ما ایران را فراموش نمی‌ کنیم و ایران را همواره به عنوان یک همسایه مهم در کنار خود احساس می کنیم، در شهر تبریز احساس غریبی نداریم؛ این شهر بسیار زیبا و متمدن، مردمانی بسیار با فرهنگ و مهمان‌ نوازی دارد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تعداد بالای متقاضیان تحصیل در دانشگاه تبریز یادآور شد: مردم کرکوک به راحتی می‌ توانند به زبان تورکی صحبت کرده و به راحتی می توانند با مردم شهر تبریز ارتباط بگیرند و ضمناً آگاهی و شناخت خوبی داریم که دانشگاه تبریز چه جایگاه مهی به لحاظ علمی در رتبه‌ بندی های بین‌المللی دارد.

در بخش دیگری از این نشست، حسین صالح اکبر با اعلام اینکه تخصص‌ هایی مورد نیاز هستند که در دانشگاه کرکوک ارائه نمی شوند اظهار داشت: اختصاص یک سهمیه ویژه برای پذیرش دانشجویان ترکمان در دانشگاه تبریز برای علاقمندان کرکوکی به تحصیل ضروری است و ما به صورت جدی خواستار ایجاد این سهمیه برای کرکوک هستیم.

از درخواست‌ های دکتر حسین صالح اکبر و هیات همراه وی در دانشگاه تبریز می توان به برگزاری کنگره‌ و رویداد‌های علمی مشترک و مشارکت محققان از دانشگاه کرکوک در این کنگره، چاپ مقالات در مجلات دانشگاه تبریز، عضویت اعضای هیات علمی دانشگاه کرکوک در کمیته‌ های علمی این نشریات، مشارکت اساتید دانشگاه تبریز در رساله های دکتری و پایان‌ نامه‌های کارشناسی‌ارشد دانشجویان دانشگاه کرکوک، استفاده از امکانات آزمایشگاهی به ویژه آزمایشگاه مرکزی دانشگاه تبریز و نیز بازدیدهای متقابل بین دو دانشگاه و یا موسسات تحقیقاتی دانشگاه کرکوک اشاره کرد.
در پایان این نشست، اساتید گروه زبان و ادبیات تورکی، دانشکده کشاورزی، حقوق، گروه تاریخ دانشگاه کرکوک و همچنین روزنامه نگاران و نویسندگان اهل کرکوک حاضر در این جلسه، به بیان نظرات و فعالیت‌ های خود پرداخته و بر این نکته تاکید کردند که همکاری دانشگاه تبریز و محققان کرکوک می‌تواند برای توسعه همکاری‌های علمی دو طرف بسیار مفید خواهد بود.
شایان ذکر است در این نشست کتاب‌ هایی از این نویسندگان در حوزه ادبیات، فرهنگ و تاریخ کرکوک به رئیس دانشگاه تبریز اهدا گردید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.