- Advertisement -

کاهش دغدغه مسکن کارگران با ساخت مجتمع‌های مسکونی

یک کارشناس حوزه کار بر ضرورت استفاده از ظرفیت انجمن های صنفی کارگری برای شناسایی کارگران فاقد مسکن تاکید کرد و گفت: ساخت مجتمع های مسکونی در داخل کارخانه ها می تواند ضمن تامین رفاه و آسایش در رفع دغدغه مسکن کارگران موثر باشد.

به گزارش عصر ازادی به نقل از ایسنا،علی اکبر سیارمه  درباره پرداخت وام های مسکن ارزان به کارگران گفت: اختصاص وام های ارزان قیمت شاید بتواند تا حدی مشکل تامین آورده و نقدینگی را برطرف کند ولی معتقدم اگر وام های مسکن به جای آنکه به افراد اختصاص یابد به مصالح ساختمانی داده شود و انبوه سازانی که توان ساخت و ساز دارند این وام را در جهت ساخت مسکن اقشار ضعیف و کم درآمد استفاده کنند، بهتر است.

وی تصریح کرد: برای خانه دار کردن کارگران باید زمین هایی در اختیار آنها گذاشته شود که تنها هزینه آماده سازی آن را بپردازند و از ظرفیت تعاونی های مسکنی که در ساخت پروژه های مسکن موفق بوده اند، استفاده شود.

به اعتقاد این کارشناس حوزه کار، به منظور تامین مسکن کارگران و طبقات محروم و کم درآمد باید الگوهایی که کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه برای خانه دار کردن اقشار محروم بکار گرفته اند مورد مطالعه و بهره برداری قرار گیرد.

وی به اقدام برخی کارخانه ها در ساخت منازل مسکونی برای کارگران خود اشاره کرد و گفت: طی سالهای گذشته بعضی از کارخانه های بزرگ به فکر مسکن کارگران خود افتادند و در داخل کارخانه و یا جوار کارگاه واحدهای مسکونی احداث کردند تا از این طریق رفاه حال کارگران خود را فراهم کرده و دغدغه مسکن آنها را برطرف کرده باشند.امروز هم برخی از شهرکهای صنعتی و کارخانه ها در نزدیکی محل کار برای آسایش نیروهای کار خود مجتمع های مسکونی ساخته اند.

سیارمه در پایان بر لزوم استفاده از ظرفیت انجمن های صنفی کارگری برای شناسایی کارگران فاقد مسکن و کمک به تامین مسکن کارگران تاکید کرد.

به گزارش ایسنا، به دنبال امضای تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت راه و شهرسازی و اتاق تعاون ایران، ساماندهی ساخت مسکن در قالب طرح اقدام ملی مسکن و مشارکت بخش تعاون در احیا و بازسازی بافت‌های فرسوده در دستور کار قرار گرفته و مقرر شده با تعامل و همکاری اتاق تعاون ایران، منازل کارگری در جوار شهرک‌های صنعتی ساخته شود.

- Advertisement -

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.